Αντέχει στην πίεση για ένα ημίχρονο η «Ωραία Κοιμωμένη» της Ligue 1

Με τον αγώνα Λιόν - Μπορντό στο «Parc Olympique Lyonnais» ανοίγει αυλαία η 22η αγωνιστική της Ligue 1.

0304: Olympique Lyonnais - FC Girondins Bordeaux 22:00 («Parc Olympique Lyonnais»)

Λιόν: Πιο εύκολο βράδυ δεν θα μπορούσε να έχει η Λιόν που διέλυσε εκτός έδρας τη Σαιντ Ετιέν με 5-0. Προηγήθηκε με δύο γκολ στο ημίχρονο (Καντεβέρε 16', Μαρσέλο 36'), ενώ στην επανάληψη ακολούθησαν άλλα τρία (59' Μαρσέλο, 68' Καντεβέρε, 83' αυτογκόλ), για να επιστρέψει έτσι στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά την ήττα σοκ στην έδρα της από τη Μετζ. Έτσι οι «λιοναί» διατηρήθηκαν στην τρίτη θέση με 43 βαθμούς, έχοντας δύο λιγότερους από τις πρωτοπόρους Παρί και Λιλ.

Αγωνιστικά νέα: Πλήρης η αποστολή των λιοναί, με τον Ρούντι Γκαρσία να βλέπει στην τελευταία προπόνηση τους Αουάρ, Πακετά και Κορνέ να βγάζουν το κανονικό πρόγραμμα και να τίθενται στη διάθεση του.

Πιθανή ενδεκάδα: Λόπες, Ντιμπουά, Μαρσέλο, Ντεναγέρ, Κορνέ, Πακετά, Τιάγο Μέντες, Κακρέ, Καντεβερέ, Ντεπάι, Εκαμπί.

Μπορντό: Προέρχεται από νικηφόρο σερί τριών αγωνιστικών, με τελευταία την εντός έδρας νίκη επί της Ανζέ με 2-1, ένα σκορ το οποίο διαμορφώθηκε από το πρώτο ημίχρονο. Στην 7η θέση η «ωραία κοιμωμένη» της Γαλλίας με 32 βαθμούς και στο -4 από την πεντάδα που δίνει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι μέσοι Οτάβιο και Ζερκάν. Ο πρώτος χάνει τη σεζόν.

Πιθανή ενδεκάδα: Κόστιλ, Μπενίτο, Κοσιελνί, Μπάις, Σαμπάλι, Αντλί, Μπάσιτς, Ουντίν, Μπεν Αρφά, Καλού, Χουάνγκ.

Προϊστορία: Λιόν και Μπορντό μετράνε από δύο νίκες, ενώ άλλα έξι μεταξύ τους παιχνίδια έληξαν στην ισοπαλία.