Τον πρώτο λόγο στο αμφίσκορο

Στο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» η Σεβίλλη υποδέχεται τη Μπαρτσελόνα στο ντέρμπι της 25ης αγωνιστικής στη Λα Λίγκα.

0224: Sevilla FC - FC Barcelona 17:15 («Ramón Sánchez Pizjuán»)

Σεβίλλη: Μετά την εντός έδρας ήττα (2-3) από την Ντόρτμουντ για τους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, η Σεβίλλη λίγες μέρες αργότερα έβγαλε αντίδραση, κερδίζοντας με 2-0 την Οσασούνα στην Παμπλόνα. Το σκορ για τους «ανδαλουσιάνους» άνοιξε στο 19΄ο Ντιέγκο Κάρλος, για να υπογράψει τη νίκη τους ο Ντε Γιόνγκ τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Με τη νίκη της αυτή η Σεβίλλη έφτασε τους 48 βαθμούς, διατηρώντας την ασφαλή απόσταση των επτά βαθμών από την πέμπτη Ρεάλ Σοσιεδάδ, ενώ υπολείπεται και ακόμη ένα παιχνίδι για να πλησιάσει τις πρώτες θέσεις.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν εκτός οι Ακούνια (αριστερός μπακ) και Οκάμπος (αριστερός εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μπόνο, Εσκουντέρο, Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Νάβας, Τζόρνταν, Φερνάντο, Τόρες, Ελ Χαντάντι, Σούσο, Ντε Γιόνγκ.

Μπαρτσελόνα: Μία ισοπαλία και μία νίκη ο απολογισμός της Μπαρτσελόνα στα τελευταία δύο της παιχνίδια που έδωσε σε σύντομο χρονικό διάστημα. Την Κυριακή (21/2) είχε υποδεχθεί στο «Καμπ Νου» τη Καντίθ, την οποία είδε στο 89' να κερδίζει πέναλτι σε απρόσεκτο μαρκάρισμα του Λεγκλέ πάνω στον Σομπρίνο και με τον Άλεξ Φερνάντεθ να ισοφαρίζει με τον ίδιο τρόπο το γκολ του Μέσι (32'). Τρεις ημέρες αργότερα έδωσε το εντός έδρας αναβληθέν παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική κόντρα στην Έλτσε, στο οποίο χωρίς να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία πήρε τη νίκη με 3-0 (Μέσι 48', 68', Άλμπα 73') παρόλο που το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα. Δίνοντας πια όλα τα χρωστούμενα παιχνίδια της η Μπαρτσελόνα ανέβηκε εκ νέου στη τρίτη θέση και πλέον βρίσκεται στο -5 από την κορυφή (με αγώνα περισσότερο) και στο -2 από τη δεύτερη Ρεάλ.

Αγωνιστικά νέα: Κανένα νεότερο πρόβλημα για τον Ρόναλντ Κούμαν που για ακόμη ένα παιχνίδι θα στερηθεί στις υπηρεσίες των Κουτίνιο (επιτελικός), Φάτι (αριστερός εξτρέμ) και Σέρτζι Ρομπέρτο (δεξιός μπακ). Στα θετικά η επιστροφή του Αραούχο (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Τερ Στέγκεν, Ντεστ, Λεγκλέ, Πικέ, Άλμπα, Πέδρι, Μπουσκέτς, Ντε Γιόνγκ, Μέσι, Γκριζμάν, Μπρέιθγουεϊντ.

Προϊστορία: Μόλις μία νίκη μετράει στο γήπεδο της η Σεβίλλη με αντίπαλο τη Μπαρτσελόνα, με τους «μπλαουγκράνα» να υπερέχουν με έξι. Επίσης άλλα τέσσερα μεταξύ τους παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.