Ικανότατες επιθετικά

Στο «Σαν Σίρο» του Μιλάνο η Ίντερ υποδέχεται την Αταλάντα στο ντέρμπι με το οποίο ολοκληρώνεται η 26η αγωνιστική στη Serie A'.

0163: Inter Milano - Atalanta BC 21:45 («San Siro»)

Ίντερ: Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε την περασμένη Πέμπτη (4/3) η Ίντερ, κερδίζοντας με 1-2 την Πάρμα μέσα στο «Ένιο Ταρντίνι». Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Αλέξις Σάντσεζ, ο οποίος πέτυχε και τα δύο τέρματα των «νερατζούρι», για να φτάσουν έτσι στο 18ο φετινό τους τρίποντο. Μετά τη χθεσινή νίκη της Μίλαν, η απόσταση από την κορυφή έχει μειωθεί στους τρεις και για την Ίντερ οι τρεις βαθμοί απέναντι στην Αταλάντα είναι επιβεβλημένοι, ώστε να καταφέρει να επανακτήσει τη διαφορά των έξι, αλλά και να παραμείνει το πρώτο φαβορί για τον φετινό τίτλο.

Αγωνιστικά νέα: Δεν υπάρχει αγωνιστικό πρόβλημα για τον Αντόνιο Κόντε, ο οποίος θα παρατάξει ό,τι καλύτερο διαθέτει.

Πιθανή ενδεκάδα: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Βιδάλ, Πέρισιτς, Λουκάκου, Μαρτίνες.

Αταλάντα: Από το επιβλητικό 5-1 σε βάρος της ουραγού Κροτόνε προέρχεται (3/3) η Αταλάντα, η οποία ευτύχισε να πάρει το προβάδισμα μόλις στο 12' με τον Γκόσενς, για να ισοφαριστεί όμως στο 23' από τον Σίμι. Μπαίνοντας φουριόζοι στην επανάληψη, οι «μπεργαμάσκι» πέτυχαν άλλα τέσσερα γκολ (Παλομίνο 48', Μουριέλ 50', Ίλισιτς 58', Μίραντσουκ 85'), με τα οποία πήραν την 14η φετινή τους νίκη και διατηρήθηκαν εντός της πεντάδας. Πλέον, με μια πιθανή νίκη σε βάρος της πρωτοπόρου Ίντερ θα πιάσουν στην τρίτη θέση τη Γιουβέντους, έχοντας όμως αγώνα περισσότερο.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Σούταλο (μπακ/στόπερ) και Χάτεμπουρ (μέσος). Αμφίβολες οι συμμετοχές των Κοβαλένκο (μεσοεπιθετικός) και Λάμερς (επιθετικός). Αντίθετα επιστρέφει ο Ντε Ρόουν (χαφ)

Πιθανή ενδεκάδα: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι, Μέλε, Ντε Ρόουν, Φρόιλερ, Γκόσενς, Πεσίνα, Μουριέλ, Ζαπάτα.

Προϊστορία: Με αντίπαλο την Αταλάντα στα τελευταία δέκα παιχνίδια στην έδρα της η Ίντερ έχει καταγράψει πέντε νίκες, με τους «μπεργκαμάσκι» να μετράνε άλλες δύο. Επίσης, άλλα τρία παιχνίδια ολοκληρώθηκαν ισόπαλα.