Αγώνας διαδικαστικού χαρακτήρα στην «Allianz Arena»

Επαναληπτικός αγώνας για τη φάση των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ, με τη Μπάγερν Μονάχου να υποδέχεται στην «Allianz Arena» τη Λάτσιο. Στον πρώτο αγώνα οι «βαυαροί» κέρδισαν με 4-1 εκτός και βρίσκονται μια ανάσα από την πρόκριση τους στην επόμενη φάση.

1121: Bayern Munich - Lazio Roma 22:00 («Allianz Arena»)

Μπάγερν Μονάχου: Στον πρώτο αγώνα με τη Λάτσιο στο «Olimpico», η Μπάγερν παρουσίασε πολύ καλή εμφάνιση και το 4-1 μιλά από μόνο του. Στο πρώτο ημίχρονο οι «βαυαροί» μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-3, χάρη στα γκολ των Λεβαντόφσκι (9'), Μουσιαλά (24') και Σανέ (42'). Στην επανάληψη (47') ο δείκτης του σκορ ανέβηκε στο 0-4 από το αυτογκόλ του Ατσέρμπι, ενώ δύο λεπτά αργότερα οι «λατσιάλοι» μείωσαν στο τελικό 1-4 με τον Κορέα. Έτσι, οι «βαυαροί» μ' αυτή τη μεγάλη νίκη έγιναν το πρώτο φαβορί για την πρόκριση στη προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ. O αγώνας κόντρα στη Λάτσιο αποτέλεσε το έναυσμα ενός νικηφόρου σερί τεσσάρων αγώνων για τη Μπάγερν, με νίκες κόντρα σε Κολωνία (5-1 εντός), Ντόρτμουντ (4-2 εντός) και Βέρντερ Βρέμης (1-3 εκτός). Εφόσον η ομάδα του Μονάχου παρουσιαστεί και απόψε ως είθισται, τότε δεν αναμένεται να συναντήσει κανένα εμπόδιο για να βρεθεί στα προημιτελικά, δίνοντας παράλληλα περισσότερη έμφαση στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά νέα: Αμφίβολη η συμμετοχή του Νόιερ (τερματοφύλακας) εξαιτίας ενός κρυολογήματος, ενώ εξαιτίας κάποιων ενοχλήσεων αμφίβολος είναι και ο Κομάν (αριστερός εξτρέμ). Το πιθανότερο σενάριο είναι να προφυλαχθούν. Εκτός παραμένουν οι Τολισό (χαφ), Ντάγκλας Κόστα (μεσοεπιθετικός) και Νιανζού (κεντρικός αμυντικός). Επανέρχεται μετά από απουσία ενός παιχνιδιού ο Αλάμπα (κεντρικός αμυντικός). Ίσως ο Φλικ παρατάξει την ομάδα του με ροτέισον.

Πιθανή ενδεκάδα: Νίμπελ, Παβάρ, Μπόατενγκ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Γκνάμπρι, Μίλερ, Σανέ, Λεβαντόβσκι.

Λάτσιο: Με αγχωτικό τρόπο επέστρεψε στις νίκες την Παρασκευή (12/3) η Λάτσιο, κερδίζοντας με 3-2 την ουραγό Κροτόνε. Οι «λατσιάλοι» δεν νιώθουν καθόλου ευχαριστημένοι με την συνολική τους απόδοση, αφού για να έρθει αυτή η νίκη έπρεπε να φτάσει στο 84ο λεπτό το ματς. Έστω κι έτσι, κατάφεραν και πήραν το ζητούμενο, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από τρεις σερί ήττες, δύο για το πρωτάθλημα και ακόμη μία στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Μπάγερν για το Τσάμπιονς Λιγκ. Οι δύο απανωτές ήττες (Μπολόνια 2-0 εκτός, Γιουβέντους 3-1 εκτός) πρωταθλήματος είχαν ως αποτέλεσμα να θέσουν τη Λάτσιο εκτός εξάδας και να την φέρουν στην 7η θέση με 46 βαθμούς, -4 από την έκτη Ρόμα και -6 από την τέταρτη Αταλάντα. Το πώς θα καταφέρει να καλύψει την απόσταση και να βρεθεί εκ νέου στην Ευρώπη μέσω πρωταθλήματος θα πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται η ομάδα από τη Ρώμη, καθώς είναι ξεκάθαρο το ποια ομάδα θα πάρει απόψε την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Αγωνιστικά νέα: Παραμένουν τραυματίες οι Λουίς Φελίπε (στόπερ) και Λατζάρι (μπακ-χαφ). Επιστρέφει ο Άκπα-Άκπρο (χαφ). Σε αρκετές αλλαγές αναμένεται να προχωρήσει ο Σιμόνε Ιντζάγκι με κάποιους βασικούς να μένουν στον πάγκο για να ξεκουραστούν. Έτσι κι' αλλιώς το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα δεν αφήνει ελπίδες για πρόκριση στους «λατσιάλοι».

Πιθανή ενδεκάδα: Ρέινα, Μουσάκιο, Ατσέρμπι, Ράντου, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς, Εσκαλάντε, Λουίς Αλμπέρτο, Φάρες, Μουρίκι, Κορέα.

*Τίποτα στην τύχη δεν αφήνει η Μπάγερν που όταν παρουσιάζεται σοβαρή και πειθαρχημένη μπορεί να συνδιάσει νίκη και αρκετά γκολ σε κάθε της παιχνίδι. Κάτι ανάλογο υπολογίζουμε να πράξει και στον αποψινό επαναληπτικό με τη Λάτσιο, χωρίς να επαναπαύεται με το 4-1 του «Ολίμπικο». (Νίκη γηπεδούχου με 1,5 Handicap στο 1,91, σε μία από τις ψηλότερες αποδόσεις που κυκλοφορούν στην αγορά, Meridianbet).

REFER A FRIEND: Προτείνετε ένα φίλο σας και πάρτε μέχρι και €150 μπόνους!