Ίδιοι αντίπαλοι σε διαφορετικό ματς

Αγώνας νοκ άουτ για τους «16» του κυπέλλου Γαλλίας με τη Μονακό να υποδέχεται στο «Σταντ Λουί ΙΙ» τη Μετς.

0260: AS Monaco FC - FC Metz 19:45 («Stade Louis II»)

Μονακό: Μέσα σε διάστημα τεσσάρων ημερών η Μονακό ξαναβρίσκει ως αντίπαλο τη Μετς. Στον αγώνα που διεξήχθη το Σάββατο (3/4) στο γήπεδο της επικράτησε εύκολα με 4-0 της σημερινής της αντιπάλου, ανεβαίνοντας έτσι στη τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 62 βαθμούς, μόλις ένα κάτω από την Παρί και τέσσερις από την πρωτοπόρο Λιλ. Τα γκολ που έφεραν το 19ο φετινό τρίποντο για τους «μονεγάσκους» ήρθαν όλα στην επανάληψη από τους Φάμπρεγκας (50'), Φόλαντ (52') και Μπεν Γεντέρ (77', 89' πεν). Η Μονακό για να βρεθεί στους «16» του «Coupe de France» χρειάστηκε να αποκλείσει με εκτός έδρας νίκη 0-2 τη Νις.

Αγωνιστικά νέα: Μετά από απόφαση του Νίκο Κόβατς δεν συμμετέχει στα παιχνίδια Κυπέλλου ο Λεκόντ (βασικός τερματοφύλακας). Εκτός αποστολής έχουν τεθεί επίσης οι τραυματίες Αγκιλάρ (πλάγιος), Ντιόπ (χαφ) και Γκέμπελς (εξτρέμ). Στα θετικά η επιστροφή του Τσουαμενί (χαφ) μετά από τιμωρία μίας αγωνιστικής.

Πιθανή ενδεκάδα: Ματζέσκι, Μπάλο Τουρέ, Μαριπάν, Ντισάσι, Σιντιμπέ, Γκολόβιν, Φοφανά, Ματαζό, Φάμπρεγκας, Γιόβετιτς, Μπεν Γεντέρ.

Μετς: Προέρχεται από τη βαριά εκτός έδρας ήττα με 4-0 από τη σημερινή της αντίπαλο σ' ένα παιχνίδι που παρουσίασε δύο πρόσωπα. Κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου παρουσιάστηκε πάρα πολύ καλή χωρίς να αφήσει χώρους στη Μονακό για να απειλήσει. Μάλιστα μετά το ημίωρο βγήκε μπροστά, χάνοντας δύο καλές ευκαιρίες για να προηγηθεί. Στην επανάληψη όμως δεν παρουσίασε την ίδια εικόνα με του πρώτου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να δεχθεί δύο γρήγορα γκολ (50',52'), τα οποία την έφεραν σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Χωρίς να παρουσιάσει κάτι το ιδιαίτερο στη συνέχεια δέχτηκε ακόμη δύο και έτσι ήρθε αυτό το βαρύ σκορ. Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου η Μετς απέκλεισε με 4-0 εκτός την Βαλενσιέν.

Αγωνιστικά νέα: Αρκετές οι απουσίες για τη Μετς σε ακόμη ένα παιχνίδι. Εκτός λόγω τιμωρίας βρίσκεται ο Μπογιέ (στόπερ), ενώ λόγω Covid ο Καγιάρ (τερματοφύλακας). Επίσης, παραμένουν εκτός οι τραυματίες Τσιμπεμπέ (χαφ), Παζό (χαφ), Ν'Γκετ (εξτρέμ) και Νιανέ (φορ). Στα θετικά η επιστροφή του Ουκιτζά (βασικός τερματοφύλακας) μετά από τιμωρία τεσσάρων αγωνιστικών.

Πιθανή ενδεκάδα: Ουκιτζά, Μπρον, Κουγιατέ, Ουντόλ, Ντιλέιν, Πάγιοτ, Μαϊγκά, Τσεντόντζε, Μπουλάγια, Γκουεγιέ, Βάγκνερ.

Προϊστορία: Μονακό και Μετς στο «Πριγκιπάτο» είχαν αναμετρηθεί πριν από δύο χρόνια σε αγώνα για το κύπελλο. Τότε οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 1-3 και πήραν την πρόκριση στους «16».

22.01.19

Coupe De France

Μονακό

Μετς

1 : 3

*Στο παιχνίδι του Σαββάτου η Μετς παρουσιάστηκε σοβαρή μόνο για 45 λεπτά, ενώ στην επανάληψη παραδώθηκε στις ορέξεις των «μονεγάσκων» και έχασε δίκαια με το βαρύ 4-0. Σήμερα ακολουθεί το παιχνίδι κυπέλλου, ένας διαφορετικός θεσμός και τώρα η Μετς δύσκολα θα παρουσιάσει την ίδια εικόνα μ' εκείνη του πρωταθλήματος. Έτσι, σήμερα αναμένουμε να διεξαχθεί ένα δύσκολο ματς, με την Μονακό να πρέπει να ιδρώσει εάν θέλει να πάρει την πρόκριση. (Γκολ-Γκολ και 2-4 γκολ στο 2,74 η μοναδική απόδοση που κυκλοφορεί στην αγορά, Meridianbet)

FAST BET: Ξεμείνατε από χρόνο; Δημιουργήστε το δελτίο σας μέσω Fast Bet!