Φαβορί οι «μπλε» αλλά θα πρέπει να το αποδείξουν κιόλας

Πόρτο και Τσέλσι αναμετρώνται στο ουδέτερο «Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν» στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ. Σε περίπτωση ίδιου σκορ με τον πρώτο αγώνα, ακολουθεί ημίωρη παράταση κι εφόσον χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

3132: FC Porto - Chelsea FC 22:00 («Ramón Sánchez Pizjuán»)

Πόρτο: Χάρη στο γκολ του Τόνι Μαρτίνες στο 90+5 η Πόρτο κατάφερε και κέρδισε δύσκολα με 2-1 την Σάντα Κλάρα και σε συνδιασμό του ισόπαλου 1-1 της Σπόρτινγκ με την Μορεϊρένσε μείωσε την απόσταση από την κορυφή στο -8. Απομένουν ακόμη 9 τελικοί για την Πόρτο που όμως δεν εξαρτάται αποκλειστικά από τα δικά της πόδια, αφού για να βρεθεί κοντά στη κορυφή θα πρέπει να πετάει βαθμούς και η πρωτοπόρος Σπόρτινγκ. Πάντως το δεδομένο για τους «δράκους» αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν χωράνε άλλες απώλειες βαθμών, αφού η καθεμιά από δω και μπρος θα είναι καταδικαστική. Στην προημιτελική φάση του Τσάμπιονς Λιγκ η Πόρτο κατάφερε και έκανε την έκπληξη, αφήνοντας εκτός τη Γιουβέντους χάρη στο εκτός έδρας τέρμα που σημείωσε στο 115' της παράτασης ο Σέρτζιο Ολιβέιρα.

Αγωνιστικά νέα: Χωρίς τους βασικούς Σέρτζιο Ολιβέιρα (χαφ) και Ταρέμι (επιθετικός) θα παραταχθεί στον σημερινό πρώτο αγώνα με την Τσέλσι η Πόρτο. Οι δύο παίκτες εκτίουν ποινή τιμωρίας, ο πρώτος συμπλήρωσε κίτρινες, ενώ ο δεύτερος αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στον αγώνα με τη Γιουβέντους.

Πιθανή ενδεκάδα: Μαρτσεσίν, Σανουσί, Πέπε, Εμπεμπά, Μαναφά, Οτάβιο, Γκρούγιτς, Ουρίμπε, Κορόνα, Μαρεγκά, Λουίς Ντίαζ.

Τσέλσι: Τη βαριά εντός έδρας ήττα με 2-5 γνώρισε στο Σαββατιάτικο (3/4) αγώνα με την Γουέστ Μπρομ η Τσέλσι. Παρόλο που οι «μπλε» κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με το γκολ του Πούλισιτς στο 27', η συνέχεια γι' αυτούς ήταν εφιαλτική. Αρχικά στο 29' ήρθε η αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Τιάγκο Σίλβα, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Γουέστ Μπρομ κατάφερε και πέτυχε δύο τέρματα και γύρισε το παιχνίδι. Στην επανάληψη ακολούθησαν ακόμη δύο γκολ για τους φιλοξενουμένους, τα οποία ανέβασαν το σκορ στο 1-4, με τη Τσέλσι πλέον να έχει μπροστά της να ανέβει ένα βουνό. Τρία λεπτά μετά το τέταρτο γκολ της Γουέστ Μπρομ, οι «μπλε» μείωσαν σε 2-4 με τον Μάουντ, ωστόσο το εφιαλτικό απόγευμα είχε και συνέχεια, αφού στις καθυστερήσεις οι φιλοξενούμενοι διαμόρφωσαν το τελικό 2-5. Αυτή η ήττα έκανε την Τσέλσι να υποχωρήσει στην πέμπτη θέση, καθώς η Γουέστ Χαμ με τη νίκη της επί της Γουλβς την προσπέρασε κατά ένα βαθμό. Ακόμη δεν έχει τελειώσει κάτι όσο αφορά την υπόθεση τετράδα για την Τσέλσι, αλλά θα πρέπει να δημιουργήσει ένα σερί από νίκες για να μπορέσει να την εξασφαλίσει. Στον προηγούμενο γύρο η Τσέλσι απέκλεισε με δύο νίκες την Ατλέτικο Μαδρίτης, κρατώντας μάλιστα την εστία της ανέπαφη (0-1, 2-0).

Αγωνιστικά νέα: Η βαριά ήττα από την Γουέστ Μπρομ είχε και συνέχεια, αφού στην προπόνηση της Κυριακής (4/4) οι Κέπα και Ρούντιγκερ ήρθαν στα χέρια, με τον Τόμας Τούχελ να αναγκάζεται να διώξει τον Γερμανό αμυντικό. Παρ' όλα αυτά εν τέλει έδωσαν τα χέρια και υπολογίζονται κανονικά. Επιστρέφουν οι Καντέ (χαφ), Πούλισιτς (εξτρέμ) και Εϊμπραχαμ (επιθετικός). Εάν οι Κόβασιτς (χαφ) και Ζίγιετς (εξτρέμ) δεχθούν κάρτα θα χάσουν τον επαναληπτικό.

Πιθανή ενδεκάδα: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Ρούντιγκερ, Τσίλγουελ, Κόβασιτς, Ζορζίνιο, Χάντσον Οντόι, Μάουντ, Ζίγετς, Βέρνερ.

Προϊστορία: Δύο νίκες μετράει η Πόρτο στις εντός έδρας αναμετρήσεις της με την Τσέλσι, με τους Λονδρέζους να μετράνε άλλη μία. Επίσης μία μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε στην ισοπαλία.