Με βάση την παράδοση στη «Volkswagen Arena»

31η αγωνιστική στη Μπουντεσλίγκα και η Βόλφσμπουργκ υποδέχεται στη «Volkswagen Arena» τη Μπορούσια Ντόρτμουντ.

1927: VFL Wolfsburg - Borussia Dortmund 16:30 («Volkswagen Arena»)

Βόλφσμπουργκ: Μεγάλη εκτός έδρας νίκη 1-3 επί της Στουτγκάρδης πήρε μεσοβδόμαδα η Βόλφσμπουργκ, μειώνοντας έτσι την απόσταση από τη δεύτερη θέση στους τέσσερις βαθμούς. Μόλις στο 13' ο Σλάγκερ έβαλε τους «λύκους» μπροστά στο σκορ, με τη Στουτγκάρδη στο 27' να αστοχεί σε πέναλτι. Ότι δεν κατάφερε να κάνει η Στουτγκάρδη λοιπόν, το έκανε ο Βέγκχορστ για τη Βόλφσμπουργκ δύο λεπτά αργότερα διπλασιάζοντας τα τέρματά της. Στην επανάληψη ήταν η σειρά του Γκέρχαρντ να σκοράρει και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 0-3, ενώ στο 90+2 οι γηπεδούχοι μείωσαν στο τελικό 1-3.

Αγωνιστικά νέα: Εδώ και καιρό τραυματίας ο Στέφεν (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Καστέλς, Ρουσιγιόν, Μπρουκς, Πόνγκρασιτς, Μπακού, Σλάγκερ, Άρνολντ, Γκέρχαρντ, Φίλιπ, Μπρέκαλο, Βέγκχορστ.

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Νικηφόρα συνέχισε μεσοβδόμαδα η Ντόρτμουντ, κερδίζοντας με 2-0 εντός την Ουνιόν. Στο 27' οι «Βεστφαλοί» κέρδισαν πέναλτι με τον Χάαλαντ να αστοχεί, όμως στην επαναφορά ο Ρόις δεν χαρίστηκε, κάνοντας το 1-0, ενώ δύο λεπτά πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα ο Γκερέιρο σφράγισε τη νίκη τους. Με τη νίκη της αυτή η Ντόρτμουντ διατήρησε τη διαφορά του -4 από την τέταρτη Άιντραχτ και θέλει και τη νέα σεζόν να βρεθεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, έτσι ώστε να ζήσει κάτι ανάλογο με τη φετινή της πορεία.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Ντιλέινι (ανασταλτικός χαφ), Μουκοκό (επιθετικός), Βίτσελ (ανασταλτικός χαφ), Σμέλτσερ (μπακ) και Ζαγκαντού (στόπερ). Συμπλήρωσε κάρτες ο Χούμελς (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Χιτς, Πίτσεκ, Ακαντζί, Εμρέ Τσαν, Γκερέιρο, Νταχούντ, Μπέλινγκαμ, Ρέινα, Ρόις, Σάντσο, Χάαλαντ.

Προϊστορία: Φτωχός ο απολογισμός της Βόλφσμπουργκ στις τελευταίες 10 εντός έδρας αναμετρήσεις της με αντίπαλο τη Μπορούσια Ντόρτμουντ. Συγκεκριμένα οι «λύκοι» μετράνε μόλις δύο νίκες, με τους «βεστφαλούς» να υπερέχουν με επτά. Επίσης σε ακόμη μία αναμέτρηση οι δυο τους εξήλθαν ισόπαλοι.

0:3

*Η Ντόρτμουντ έδειξε τις προηγούμενες χρονιές ότι της βγαίνει πάρα πολύ η «Volkswagen Arena». Έχει καταφέρει να αποδράσει με το διπλό στις 7/10 επισκέψεις της εκεί, εκ των οποίων μάλιστα οι πέντε ήταν και διαδοχικές. Ναι μεν η Βόλφσμπουργκ βρίσκεται κοντά στη δεύτερη θέση, όμως ο κυριότερος της στόχος ήταν εξ αρχής να βρεθεί στο Τσάμπιονς Λιγκ, ένας στόχος που εκτός απροόπτου δείχνει να κλειδώνει, ενώ η Ντόρτμουντ προσπαθεί ακόμη να εισέλθει στην τετράδα για να προλάβει το τελευταίο εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Αμφότερες δείχνουν να βρίσκονται σε πολύ καλό φεγγάρι, σκοράροντας μάλιστα με ευχέρεια, όμως λόγω παράδοσης αλλά και κινήτρου κλείνουμε προς τα δεξιά. (Χ2&2-5 γκολ στο 1,94, η ψηλότερη απόδοση που κυκλοφορεί στην αγορά, Meridianbet).

MOBILE APPLICATION BONUS: Στοιχηματίστε από το κινητό σας και πάρτε έξτρα μπόνους!