Να διατηρήσουν τις πιθανότητες για τίτλο

35η αγωνιστική στη Ligue 1 με μεγάλο ντέρμπι στο Πριγκιπάτο, εκεί όπου Μονακό και Λιόν θα αναμετρηθούν στο «Stade Louis II», έχοντας τις δικές τους πιθανότητες για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος.

1284: AS Monaco FC - Olympique Lyonnais 22:00 («Stade Louis II»)

Μονακό: Χάρη στο γκολ του Μπεν Γεντέρ στο 79', η Μονακό κατάφερε και απέδρασε με το τρίποντο από την έδρα της Ανζέ και διατήρησε ζωντανές τις ελπίδες της για τη διεκδίκηση του φετινού πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η 22η φετινή της νίκη που τη διατήρησε στην τρίτη θέση, ανεβάζοντάς την στους 71 βαθμούς και στο -2 από την κορυφή. Επίσης απέχει τέσσερις βαθμούς από την σημερινή αντίπαλό της, η οποία βρίσκεται στην τέταρτη θέση.

Αγωνιστικά νέα: Τραυματίες οι Ντιόπ (επιτελικός χαφ), ενώ νέα απώλεια ο Γιόβετιτς (επιθετικός). Με κορωνοϊό οι Ντιατά (δεξιός εξτρέμ), Γκολοβίν (επιτελικός χαφ), Μαρτίνς (δεξιός εξτρέμ), Ματαζό (χαφ), Ματσίμα (στόπερ) και Μιλιό (χαφ).

Πιθανή ενδεκάδα: Λεκόμντ, Ολιβέιρα Σίλβα, Ντισάσι, Μαρίπαν, Σιντιμπέ, Αγκιλάρ, Φοφανά, Τσουαμένι, Φάμπρεγας, Μπεν Γεντέρ, Βόλαντ.

Λιόν: Από ντέρμπι σε ντέρμπι η Λιόν, η οποία την προηγούμενη αγωνιστική παρόλο που προηγήθηκε στην έδρα της με 2-0 επί της Λιλ, στο τέλος γνώρισε την ήττα με 2-3. Μόλις στο 20' ο Σλιμανί άνοιξε το σκορ για τους «λιοναί», για να διπλασιάσουν τα γκολ τους στο 35', χάρη στο αυτογκόλ του Φόντε. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γιλμάζ φρόντισε να δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 60' ήταν η σειρά του ετέρου επιθετικού Νταβίντ να σκοράρει και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, ενώ στο 85' οι «λιλουά» πέτυχαν την ανατροπή με το δεύτερο γκολ του Γιλμάζ στον αγώνα. Έτσι διατηρήθηκαν στη κορυφή του Γαλλικού πρωταθλήματος και στο +1 από τη δεύτερη Παρί Σεν Ζερμέν.

Αγωνιστικά νέα: Συμπλήρωσε απαγορευτικό αριθμό καρτών ο Ντεπάι (επιθετικός), ενώ προσβλήθηκε από Covid ο Μπαρντ (αριστερός μπακ). Επιστρέφει ο Ντιομάντε (στόπερ).

Πιθανή ενδεκάδα: Λόπες, Ντουμπουά, Μαρσέλο, Ντε Σίλιο, Κορνέ, Αουάρ, Μέντες, Εκαμπί, Πακετά, Καντεβέρε, Σλιμανί.

Προϊστορία: Στις τελευταίες οκτώ αναμετρήσεις τους που έγιναν στο Πριγκιπάτο, οι δύο ομάδες μετράνε από τρεις νίκες, ενώ άλλες δύο ολοκληρώθηκαν ισόπαλες.