Κοντά στον τίτλο η Μπριζ

Προτελευταία αγωνιστική στη Jupiler League Βελγίου με την Άντερλεχτ να υποδέχεται στο «Λότο Παρκ» τη Κλαμπ Μπριζ.

1150: RSC Anderlecht - Club Brugge 22:00 («Lotto Park»)

Άντερλεχτ: Δεν διανύει την καλύτερη της χρονική περίοδο η Άντερλεχτ και αυτό φαίνεται από τα τελευταία της τέσσερα παιχνίδια, στα οποία παρέμεινε χωρίς τη χαρά της νίκης. Στο πρώτο χρονικά παιχνίδι εξήλθε ισόπαλη 2-2 εκτός με τη σημερινή της αντίπαλο, ενώ με το ίδιο σκορ έληξε και ο επόμενος της αγώνας απέναντι στην Άντβερπ εντός. Αμέσως μετά ακολούθησαν οι διπλοί αγώνες κόντρα στην Γκενκ, όπου στον πρώτο έμεινε στο 1-1 εκτός, ενώ στο δεύτερο δέχθηκε την ήττα «μαχαιριά» με 1-2 στην έδρα της, η οποία την έθεσε και εκτός διεκδίκησης της δεύτερης θέσης. Από εδώ και στο εξής ο κυριότερος στόχος της Άντερλεχτ είναι να διατηρηθεί στην τρίτη θέση, η οποία θα την οδηγήσει στα προκριματικά του Γιουρόπα Κόνφερενς Λιγκ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός μάχης τέθηκε ο Σαρντέλα (στόπερ/μπακ), όπως επίσης και οι Βαν Κρόμπρουγκε (τερματοφύλακας), Ντελκρουά (κεντρικός αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Βέρμπρουγκεν, Μουρίγιο, Κομπότ, Μιάζγκα, Μακχαϊλιτσένκο, Κάλεν, Λοκόνγκα, Ασιμέρου, Βερσχάρεν, Ελ Χάτζι, Νμεσά.

Κλαμπ Μπριζ: Επιστροφή στις νίκες για τη Κλαμπ Μπριζ την προηγούμενη αγωνιστική, κερδίζοντας στην έδρα της με 2-1 την Άντβερπ. Έτσι το αρνητικό σερί των τριών ανεπιτυχών αποτελεσμάτων (0-2-1) ανήκει πια στο παρελθόν. Αρχικά είχε προηγηθεί η ισοπαλία 2-2 εντός με την Άντερλεχτ, ακολούθησε η βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Γκενκ, και τέλος εξήλθε ισόπαλη χωρίς τέρματα στην έδρα της Άντβερπ. Στο βαθμολογικό πίνακα με τους 43 βαθμούς οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος και με νίκη σήμερα κατακτά και μαθηματικά τον τίτλο.

Αγωνιστικά νέα: Σταθερά εκτός οι Ρίκα (αριστερός μπακ) και Ντιράρ (εξτρέμ).

Πιθανή ενδεκάδα: Μινιολέ, Μάτα, Κοσούνου, Μέχελε, Σομπόλ, Ριτς, Βανάκεν, Φόρμερ, Ντε Κέτελαρε, Ντοστ, Λανχ.

Προϊστορία: Πλούσια η προϊστορία των δύο ομάδων, αφού περιλαμβάνονται και τα πλέι οφ. Σε 22 αναμετρήσεις που έγιναν στο γήπεδο της Άντερλεχτ έχουν καταγραφεί συνολικά 11 νίκες των γηπεδούχων, δύο των φιλοξενουμένων, ενώ άλλες 9 φορές εμφανίστηκε η ισοπαλία.