Αγώνας μίας κατηγορίας

Στο ουδέτερο «Γουέμπλεϊ» η Μόρκαμ αναμετράται με τη Νιούπορτ στον τελικό των πλέι οφ της Λιγκ 2, με τον νικητή να εξασφαλίζει την άνοδο στη Λιγκ 1. Σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ολοκληρώσουν τον αγώνα ισόπαλες, τότε θα ακολουθήσει ημίωρη παράταση και έπειτα η διαδικασία των πέναλτι.

1916: Morecambe FC - Newport County AFC 17:00 («Wembley Stadium»)

Μόρκαμ: Χωρίς να συναντήσει καμία ιδιαίτερη δυσκολία στους διπλούς αγώνες με τη Τρανμίρ κέρδισε με συνολικό σκορ 3-2 και πήρε την πρόκριση στο σημερινό τελικό κόντρα στη Νιούπορτ. Στον πρώτο αγώνα που διεξήχθη στις 20/5 στην έδρα της Τρανμίρ, η Μόρκαμ πήρε τη νίκη με 1-2 και παράλληλα το σημαντικό προβάδισμα για τον επαναληπτικό. Μόλις στο 15' προηγήθηκε στο σκορ με τον Νάιτ-Πέρσιβαλ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση, για να έρθει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου το γκολ του Μακάλιντεν, το οποίο ήταν αυτό που της έδωσε τη νίκη. Τρεις ημέρες αργότερα ακολούθησε η ρεβάνς στην έδρα της, όπου αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Όμως χάρη στη νίκη στον πρώτο αγώνα πήρε το εισιτήριο για τον τελικό και σήμερα διεκδικεί την άνοδο της στη Λιγκ 1.

Στην κανονική φάση του πρωταθλήματος η Μόρκαμ τερμάτισε στην τέταρτη θέση, έναν μόλις βαθμό πίσω από την τρίτη Μπόλτον και πέντε από τις υπόλοιπες, συμπεριλαμβανομένου και της σημερινής της αντιπάλου. Παρόλο που έχασε την απευθείας άνοδο, δεν δείχνει καθόλου επηρεασμένη, παραμένοντας η ισχυρότερη ομάδα από τις υπόλοιπες των πλέι-οφ.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής έμεινε ο Χέντρι (μπακ), ενώ λείπουν εδώ και αρκετό καιρό οι Ο’ Σάλιβαν (χαφ) και Σλίου (εξτρέμ).

Νιούπορτ: Ματς θρίλερ το προηγούμενο παιχνίδι της Νιούπορτ απέναντι στη Φόρεστ Γκριν, όπου τελικά κατάφερε με γκολ στην παράταση να πάρει την πρόκριση. Στο πρώτο παιχνίδι είχε κερδίσει με 2-0 στην έδρα της, όμως στον επαναληπτικό γνώρισε την ήττα με 4-2 στην κανονική διάρκεια, για να οδηγηθεί το ματς στην ημίωρη παράταση. Εκεί όπου το γκολ του Μέιναρντ στο 119' έστειλε τη Νιούπορτ στο μεγάλο τελικό κόντρα στη Μόρκαμ. Μόλις στο 8' βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο, καθώς δέχθηκε δύο γκολ, για να ισοφαριστεί το σκορ του πρώτου αγώνα. Στο 53' ακολούθησε ακόμη ένα, το οποίο την έφερε σε εξαιρετικά δύσκολη θέση. Παρ' όλα αυτά, χάρη στα γκολ των Έλισον (70') και Λάμπαντι (76'), η Νιούπορτ απέκτησε και πάλι το προβάδισμα, μέχρι που έγινε το 4-2 και οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί έδειχνε να το θέλει περισσότερο με αποτέλεσμα το εισιτήριο για τον τελικό.

Πριν από δύο χρόνια η Νιούπορτ έφτασε ξανά μέχρι εδώ, για να γνωρίσει τελικά την ήττα στη παράταση από την Τρανμίρ και να χάσει την άνοδο. Τώρα, ο τεχνικός της, Μάικλ Φλιν αλλά και όλοι στην ομάδα πιστεύουν πως έφτασε η ώρα που η Νιούπορτ θα γίνει η ομάδα που θα εξασφαλίσει το εισιτήριο της ανόδου.

Αγωνιστικά νέα: O Μάικλ Φλιν βρίσκεται στην ευχάριστη θέση να έχει όλους τους ποδοσφαιριστές του διαθέσιμους. Σε σχέση με τον προηγούμενο αγώνα θα επανέλθει στο αρχικό σχήμα ο Λάμπαντι (μέσος), ο οποίος στον πρώτο αγώνα με τη Φόρεστ Γκριν έλειπε λόγω τραυματισμού, ενώ στη ρεβάνς αγωνίστηκε ως αλλαγή.

Προϊστορία: Στις 16 συνολικά αναμετρήσεις με τη Νιούπορτ, η Μόρκαμ μετράει επτά νίκες, με τη Νιούπορτ να έχει καταγράψει άλλες πέντε. Επίσης άλλες τέσσερις φορές οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με το ίδιο μάλιστα σκορ (1:1).