Κλείνουν τη σεζόν με γκολ

Νιούκαστλ Τζετς και Περθ Γκλόρι αναμετρώνται στο «McDonald Jones Stadium» στην τελευταία στροφή της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος της A-League Αυστραλίας.

1773: Newcastle United Jets FC - Perth Glory FC 12:10 («McDonald Jones Stadium»)

Νιούκαστλ Τζετς: Αν και χωρίς βαθολογικό κίνητρο και αουτσάιντερ στον προηγούμενο αγώνα, οι Τζετς κατάφεραν και πήραν μια μεγάλη νίκη με 2-1 εκτός επί των Σέντραλ Κόουστ Μάρινερς. Η νίκη αυτή ήρθε χάρη στα γκολ των O'Donovan στο 27' και Mauragis στο 33', για να ρίξουν ρυθμούς στην επανάληψη και να διατηρήσουν το υπέρ τους σκορ. Έτσι η ομάδα από το Νιούκαστλ επέστρεψε στις νίκες μετά από 14 ανεπιτυχή αποτελέσματα, ενώ ανέβηκε στους 17 βαθμούς, μόλις ένα λιγότερο από την 11η Μέλμπουρν Βίκτορι.

Περθ Γκλόρι: Από την ήττα με 2-1 εκτός από τη Μπρίσμπεϊν Ρόαρ προέρχεται η Περθ Γκλόρι, μια ήττα που ουσιαστικά την άφησε εκτός πλέι οφ. Στην ισοπαλία το πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 1-0 στο 51', για να διπλασιάσουν τα γκολ τους αλλά και να αποκτήσουν ξεκάθαρο προβάδισμα για τη νίκη στο 73'. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με το γκολ του Wilson στο 85'. Έτσι παρέμειναν στην 9η θέση με 33 βαθμούς, οι οποίοι πλέον δεν είναι αρκετοί για να της χαρίσουν την είσοδο στην πρώτη εξάδα.

Προϊστορία: Τα τελευταία χρόνια Νιούκαστλ Τζετς και Περθ Γκλόρι στην έδρα της πρώτης έχουν συναντηθεί 17 φορές συμπεριλαμβανομένων και των πλέι οφ. Τέσσερις νίκες μετράνε οι Τζετς, ενώ άλλες επτά η Περθ. Ακόμη έξι φορές οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες.