Αστέρας Τρίπολης-ΑΕΚ 1-1: Πέναλτι... στα πουλιά, προβάδισμα ΑΕΚ!

Ο Αστέρας «αυτοκτόνησε» με το χαμένο πέναλτι του Μπαράλες στο 1-1 κι έτσι η καλή στο πρώτο ημίχρονο ΑΕΚ έφυγε από την Τρίπολη με το πάνω χέρι για τους «8» του Κυπέλλου.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ καλύτερα στο παιχνίδι από τον Αστέρα Τρίπολης και έχοντας τον Αλμπάνη και τον Βέρντε σε εξαιρετική μέρα πήρε μέτρα στο γήπεδο από πολύ νωρίς και πίεσε τους φιλοξενούμενους. Η Ένωση πατούσε περιοχή πολύ εύκολα, είχε μια πέρα για πέρα κυριαρχική εικόνα και φαινόταν πως το να πετύχει γκολ είναι θέμα χρόνου. Αντί αυτού ωστόσο, το δέχθηκε κόντρα στη ροή της αναμέτρησης.

Στο 20ο λεπτό, οι γηπεδούχοι έβγαλαν μια υποδειγματική αντεπίθεση με την μπάλα να καταλήγει στον Κρέσπι που με εναέριο σουτ στην κίνηση νίκησε τον Τσιντώντα για το 1-0. Η εικόνα του αγώνα πάντως δεν άλλαξε, η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει και να πατάει εύκολα περιοχή, έχασε μια πολύ μεγάλη ευκαιρία για το 1-1 με τον Ολιβέιρα και τελικά, ακριβώς δέκα λεπτά μετά το 1-0 ήρθε η ισοφάριση όταν ο Μουνάφο ανέτρεψε τον Λόπες μέσα στην περιοχή και ο Ολιβέιρα έκανε το 1-1 από το σημείο του πέναλτι.

Στην επανάληψη, ο Αστέρας εμφανίστηκε πολύ καλύτερος σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και με τους Μουνάφο και Ιγκλέσιας να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι, οι γηπεδούχοι δεν άφησαν την Ένωση να έχει την κυριαρχική εικόνα του πρώτου μέρους. Μάλιστα, θα μπορούσε να πάρει και προβάδισμα στο 70΄ όταν και κέρδισε πέναλτι με τον Μπαράλες ωστόσο να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ από την άσπρη βούλα.

Η ΑΕΚ πίεσε εκ νέου στο τελευταίο δεκάλεπτο εκμεταλλευόμενη την κούραση που βγήκε στους γηπεδούχους αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει -ο Βέρντε μάλιστα έχασε και μεγάλη ευκαιρία- και το 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.

Πηγή: sdna.gr