Ο Νεόφυτος Σιαλής κέρδισε το «Κύπελλο Κερύνειας»

Ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου Νεόφυτος Σιαλής, ήταν ο μεγάλος νικητής του δεύτερου αγώνα κόμπακ του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, για το «Κύπελλο Κερύνειας». Ο αγώνας ήταν ο πρώτο μετά τις αναβολές που επιβλήθηκαν λόγω της πανδημίας κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας το Σαββατοκύριακο 13 και 14 Ιουνίου.

Οι συμμετοχές στον αγώνα ξεπέρασαν τις 200, γεγονός που δείχνει αφενός τη δημοτικότητα του κόμπακ και αφετέρου τη «δίψα» των αθλητών μετά την τρίμηνη αποχή από τους αγωνιστικούς χώρους.

Με την ολοκλήρωση των 100 δίσκων του αγώνα, ο μετέπειτα νικητής Νεόφυτος Σιαλής, βρέθηκε ισόβαθμος με τον Χάρη Κωνσταντίνου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λεμεσού με 97 επιτυχίες, για να οδηγηθούν οι δυο σκοπευτές σε αγώνα μπαράζ 25 δίσκων όπου και πάλι ισοβάθμησαν με 20/25, οπότε χρειάστηκε να «λύσουν» τις διαφορές τους σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», όπου ο Χάρης αστόχησε στον 10ο δίσκο στον οποίο προηγουμένως ευστόχησε ο Νεόφυτος για να κερδίσει τον αγώνα με 10/10 έναντι 9/10 του αντιπάλου του. Στην τρίτη θέση της γενικής κατάταξης τερμάτισε ο Κύπρος Κυπριανού της ΣΚΟΛΕΥ με 96/100 ενώ στη συνέχεια είχαμε τέσσερις αθλητές με 95/100.

Με το 97/100 που πέτυχε ο Χάρης Κωνσταντίνου εξασφάλισε και την πρώτη θέση στην Α’ κατηγορία, ενώ στη Β’ και Γ’ κατηγορία πρώτευσαν οι αθλητές της ΣΚΟΚΕΡ Γρηγόρης Γρηγορίου (95/100) και Ιωακείμ Ιωακείμ (93/100) αντίστοιχα. Ο νικητής του αγώνα Νεόφυτος Σιαλής εξασφάλισε ταυτόχρονα και την πρώτη θέση στην Δ’ κατηγορία.

Στην κατηγορία των σίνιορς, πρώτευσε ο Αντώνης Αντωνίου της ΣΚΟΛΕΜ με 90/100, στους βετεράνους ο Ευάγγελος Καραβόλιας της ΣΚΟΛΕΥ με 84/100 και στους έφηβους ο νεαρός Γιώργος Γρηγορίου, επίσης της ΣΚΟΛΕΥ με 76/100.

Αναλυτικά, τα αποτελέσματα του δεύτερου αγώνα κόμπακ του Παγκυρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ για το «Κύπελλο Κερύνειας», ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: