Άνετο διπλό για Ευρωπαϊκό, νέα νίκη για Αγίους Τριμιθιάς

Συνέχεια στις εξαιρετικές του εμφανίσεις και στις νίκες έδωσε το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου το οποίο επιβλήθηκε άνετα του ΑΠΟΕΛ εκτός έδρας με 39-20 στο πλαίσιο της 5ης Αγωνιστικής μέρας του Πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Ανδρών Α' Κατηγορίας.

Η ομάδα του Ανδρέα Ανδρέου από το ξεκίνημα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, δεν έδωσε δικαιώματα στους γαλαζοκίτρινους να ελπίζουν σε θετικό αποτέλεσμα παίρνοντας άλλη μια δίκαιη και πανάξια νίκη την 4η συνεχόμενη στον θεσμό. Προηγήθηκαν στο ημίχρονο με το 19-13, ανέβασαν ακόμα περισσότερο ταχύτητες στο δεύτερο μέρος για να φύγει με το διπλό από το Λύκειο Στροβόλου με το τελικό 39-20. Από έξι γκολ πέτυχαν οι Κυπριανού και Αντωνιάδης που είχαν πάρα πολύ καλή απόδοση ενώ σημαντική ήταν επίσης η συνεισφορά του Λούκα Παρασκευά που πρόσθεσε άλλα 5 γκολ στον συνολικό απολογισμό της ομάδας του. Από τον ΑΠΟΕΛ που προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα ξεχώρισε με τα 5 γκολ που πέτυχε ο Κυριάκος Γεωργίου.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας ίσως το πιο αμφίρροπο της αγωνιστικής το Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς επικράτησε με 25-20 του Μαυρομμάτη Αγίου Παύλου και επέστρεψε στις νίκες. Η ομάδα του Κώστα Κόκκινου ήταν καλύτερο στο μεγαλύτερο διάστημα τις αναμέτρησης, κατάφερε να προηγηθεί από το ημίχρονο με 13-7 για να φτάσει σε σχετικά άνετη νίκη με το τελικό 25-20 έχοντας ως πρώτο σκόρερ της αναμέτρησης τον Ηλία Μάτζο που πέτυχε 6 γκολ. Ο Μαυρομμάτης Αγίου Παύλου από την πλευρά του πάλεψε με όλες του τις δυνάμεις, στάθηκε αντάξιος αντίπαλος απέναντι στην ομάδα των Αγίου Τριμιθιάς ωστόσο δεν μπόρεσε να συνδυάσει την σχετικά καλή απόδοση του με θετικό αποτέλεσμα παρά και τα 8 γκολ που πέτυχε ο Κωνσταντίνος Ιωάννου.

Θυμίζουμε πως η αναμέτρησης ανάμεσα στον Παρνασσό και τον Προοδευτικό θα διεξαχθεί σε άλλη ημερομηνία λόγω των Ευρωπαϊκών υποχρεώσεων που είχε η ομάδα του Στροβόλου.