Ο Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου «Κυπελλούχος Φιτάσκ 2018»

Όπως κάθε χρόνο την τελευταία τετραετία, το Παγκύπριο Πρωτάθλημα Σκοποβολής ΟΠΑΠ ολοκληρώνεται με το «Κύπελλο Φιτάσκ», όπου οι αθλητές αγωνίζονται σε 50 δίσκους σπόρτιγκ και 50 δίσκους κόμπακ και στον νικητή που ανακηρύσσεται σε «Κυπελλούχος Φιτάσκ», πέρα από το βαρύτιμο τρόπαιο απονέμεται και το χρηματικό έπαθλο του αγώνα. Το φετινό «4ο Κύπελλο Φιτάσκ» φιλοξενήθηκε στο επαρχιακό σκοπευτήριο της Πάφου το περασμένο Σάββατο 1η Δεκεμβρίου και τον επίζηλο τίτλο κατέκτησε ο διεθνής σκοπευτής της Σκοπευτικής Οργάνωσης Λευκωσίας Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου ο οποίος τελικά συγκέντρωσε 95/100 (49/50 στο σπόρτιγκ και 46/50 στο κόμπακ).

Πίσω από τον Κυπελλούχο ισοβάθμησαν με 94/100, οι Ανδρέας Ανδρέου της ΣΕΛ και Αγαθοκλής Κωνσταντίνου του ΣΚΟΠΑΦ, για να εξασφαλίσει τελικά τη δεύτερη θέση ο Ανδρέου με καλύτερη τελευταία πούλα. Ο Αγαθοκλής πήρε την πρώτη θέση στην κατάταξη της Β’ κατηγορίας, ενώ στην Γ’ κατηγορία πρώτευσε ο Δημήτρης Παππάς της ΣΚΟΚΕΡ με 89/100 και στην Δ’ κατηγορία ο Παναγιώτης Μοδέστου της ΣΚΟΛΕΥ με 92/100. Στην κατηγορία των εφήβων, ο νεαρός Αλέξανδρος Τσαγγαρίδης της ΣΚΟΛΕΥ πήρε την πρώτη θέση με 88/100, ενώ ο συναθλητής του Ευάγγελος Καραβόλιας πρώτευσε στους βετεράνους με 84/100 και ο Κωστάκης Κωνσταντίνου του ΣΚΟΛΑΡ ήταν ο νικητής στους σίνιορς με 87/100.