Τέταρτος στη Μάλτα ο Ανδρέας Μακρής

Μεγάλο άλμα για το κυπριακό τραπ θεωρείται η επιτυχία του πρωταθλητή μας Ανδρέα Μακρή που κατέλαβε την τέταρτη θέση στους αγώνες του Παγκοσμίου Κυπέλλου Σκοποβολής που διεξάγονται στη Μάλτα. Ο διεθνής σκοπευτής μας έγινε ο πρώτος Κύπριος τραπέρ που αγωνίστηκε σε τελικό, σε αγώνα Παγκοσμίου Κυπέλλου και άνοιξε μια νέα σελίδα στην ιστορία του αγωνίσματος του.

Ο πρωταθλητής μας πέρασε ως πέμπτος στον τελικό του τραπ με 117/125, ισόβαθμος με τον τρίτο σκοπευτή και τελικά κατέλαβε την τέταρτη θέση με 24/35 ενώ έχασε την ευκαιρία να ανεβεί στο βάθρο για ένα μόλις δίσκο, αφού ο αργυρός νικητής Μαριάν Κοβάκοσι από τη Σλοβακία που πέρασε με 25/35 υστερούσε από τον Μακρή σε περίπτωση ισοβαθμίας. Το χρυσό μετάλλιο στο τραπ κατέκτησε ο Βρετανός Ααρών Χίτιγκ με 42/50, έναντι 38/50 του Κινέζου Γιου Ντου.

Οι άλλοι δυο σκοπευτές μας Αδάμος Σελίπας (108/125) και Παύλος Κουτσόφτας (106/125) περιορίστηκαν στην 58η και 62η θέση αντίστοιχα, ανάμεσα σε 111 αθλητές του τραπ. Ο τέταρτος Κύπριος σκοπευτής Άδωνης Μυλωνάς που αγωνίστηκε για εξασφάλιση Ολυμπιακού ορίου (MQS), με τελικό αποτέλεσμα 105/125 έμεινε μακριά από το στόχο του.