Δεύτερη νίκη και τελικός με Γεωργία για την πρόκριση

Η Εθνική μας ομάδα Χάντμπολ έκανε το καθήκον της κόντρα στη Μάλτα, κέρδισε με 38-20, ζευγάρωσε τις νίκες της στον θεσμό και πλέον θέλει μόνο νίκη με αντίπαλο την επίσης αήττητη Γεωργία για να εξασφαλίσει την πρόκριση της στον επόμενο γύρο των Προκριματικών του Euro 2022.
Σοβαροί, πειθαρχημένοι και με ψηλά ποσοστά ευστοχίας οι διεθνείς μας έκαναν ότι χρειαζόταν εντός αγωνιστικού χώρου για να εξασφαλίσουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα.

Περιόρισαν σημαντικά τα ατού του αντιπάλου, αμυντικά τα πήγαν εξαιρετικά αφού δεν επέτρεψαν στη Μάλτα να απειλήσει σε σημαντικό βαθμό την εστία της Εθνικής μας και με όπλο την επίθεση έφτασαν δίκαια στο επιβλητικό 38-20.

Στο πρώτο μέρος αν και στο ξεκίνημα είχε κάποια αντίσταση, η Εθνική μας ανέβασε μετά το 10λεπτο στροφές και έκλεισε το ημίχρονο με διψήφιο αριθμό τερμάτων 17-7. Εξαιρετικοί οι παίκτες του Ανδρέα Ανδρέου και στο δεύτερο μέρος αφού συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό παρά την διαφορά δυναμικότητας που χώριζε τις δύο ομάδες και έφτασε χωρίς ιδιαίτερες δυσκολίες στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής μας ήταν ο Ανδρέας Ιωάννου που πέτυχε 7 γκολ ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες από πλευράς σκοραρίσματος τους Γιώργο Χριστοδούλου και Ανδρέα Φωτίου που πέτυχαν από 5.

Τελευταίος αγώνας της Εθνικής μας είναι με αντίπαλο τη Γεωργία όπου θα κριθεί η πρωτιά του ομίλου και η πρόκριση στην επόμενη φάση θα διεξαχθεί σήμερα Κυριακή 13 Ιανουαρίου και θα αρχίσει στις 15:00.

Εθνική Κύπρου: Τζούλιο Αργυρού, Λούκας Παρασκευά 4, Δημήτρης Νικηφόρου 1, Γιώργος Χριστοδούλου 5, Κώστα Ευάγγελος 2, Χρίστος Χρυσάνθου 2, Γιώργος Στυλιανού 3, Σωτήρης Μπρούτζος 4, Ανδρέας Φωτίου 5, Ξένιος Κυπριανού 1, Κυριάκος Σοφοκλέους, Ανδρέας Κωνσταντίνου, Ανδρέας Ιωάννου 7, Χριστόφορος Νούγκοβιτς, Ανδρέας Στυλιανού, Κυριάκος Γεωργίου 4.