Πήρε το ντέρμπι η Αθηένου και έβαλε φωτιά στην κορυφή

Φωτιά στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα έβαλε η περσινή πρωταθλήτρια Ε.Ν. Αθηένου μετά την νίκη της στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής με τον CyView Α.Σ. Λατσιά με 25-21 μειώνοντας παράλληλα την διαφορά των δύο στην ελάχιστη τιμή του. Νίκη για τον Α.Ο. Αραδίππου που κέρδισε με 27-20 τον Πανελλήνιο.

Ντέρμπι με τα όλα του...
Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο κλειστό της Αθηένου με την γηπεδούχο ομάδα να κατακτά στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα κερδίζοντας τον CyView Α.Σ. Λατσιά με 25-21 και επέστρεψε δυναμικά στην διεκδίκηση του τίτλου. Δυνατές μονομαχίες, πάθος, ένταση ήταν τα στοιχεία που συνόδευσαν τον αγώνα με τις δύο ομάδες να δίνουν ότι καλύτερο είχαν στο παρκέ για να πάρουν το ζητούμενο. Εξαιρετική η ομάδα των Λατσιών στο πρώτο ημίχρονο που κατάφερε να περιορίσει σημαντικά την Αθηένου κλείνοντας το ημίχρονο με το υπέρ τους 13-9. Αντιστροφή ρόλων στο δεύτερο, με την ομάδα του Ανδρέα Παρασκευά να αναλαμβάνει τα ηνία με τις Στάλω Ιακώβου και Μάγδα Παπά να πετυχαίνουν από 7 γκολ, η Αθηένου κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή και να πάρει τη νίκη με το τελικό 25-21. Εξαιρετική από πλευράς Λατσιών η Άντζελα Δημιτρίεβις που επίσης τελείωσε τον αγώνα με 7 τέρματα. Στους 15 βαθμούς έμεινε ο CyView Α.Σ. Λατσιά, μείωσε στον ένα μόλις βαθμό η Ε.Ν. Αθηένου που έχει πλέον 14.

Ανατροπή και νίκη για Α.Ο. Αραδίππου...
Πλούσιο θέαμα και συγκινήσεις μοίρασαν στο άλλο παιχνίδι της αγωνιστικής Α.Ο. Αραδίππου και Πανελλήνιος με την ομάδα της Αραδίππου να κατακτά τελικά τη νίκη κερδίζοντας με 27-20. Πολύ δυνατό παιχνίδι από το ξεκίνημα, με τον Πανελλήνιο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 12-10. Στο δεύτερο ημίχρονο και με την Αλεξάνδρα Κωνσταντινίδου να μοιάζει σ' ένα ακόμα παιχνίδι ασταμάτητη, ο Α.Ο. Αραδίππου κατάφερε με αντεπίθεση διαρκείας να φέρει τα πάνω κάτω και με τα 15 γκολ που σημείωσε η Κύπρια χειροσφαιρίστρια πήρε στο τέλος το ροζ φύλλο με το 27-20.