«ΣΠΙΘΑ» Λατσιών και Ρένος Θεοφάνους οι νικητές

Η ομάδα του Κυνηγετικού Συλλόγου «ΣΠΙΘΑ» Λατσιών και ο Ρένος Θεοφάνους της Κυνηγετικής Ένωσης Λυθροδόντα, ήταν οι μεγάλοι νικητές στον πρώτο αγώνα του 8ου Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας, που διοργανώνει η ΣΚΟΛΕΥ σε συνεργασία με την ΚΟΚ & ΔΑΖ Λευκωσίας. Ο αγώνας έγινε στις εγκαταστάσεις σπόρτιγκ του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου «Λάκης Ψημολοφίτης» στα Λατσιά και σ’ αυτόν πήραν μέρος 120 αθλητές και 14 ομάδες Κυνηγετικών Συλλόγων.

Η ομάδα του Κ.Σ. «ΣΠΙΘΑ» με τους Κούλλη Ανδρέου, Χρίστο Παρασκευαΐδη, Κύπρο Κυπριανού, Μάριο Καραπατάκη και Σπύρο Χατζηπαπά, με συνολικό αποτέλεσμα 170/200 εξασφάλισε την πρώτη θέση, πάνω από την ομάδα του Κ.Σ. «Φραγκολίνα» Καϊμακλίου που τερμάτισε δεύτερη με 164/200, ενώ στην τρίτη θέση με διαφορά τελευταίου βατήρα τερμάτισε η ομάδα του Κ.Σ Ταμασού με 162/200 όσους και η ομάδα του Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας. Στην Α’ κατηγορία των κυνηγών, ο Ρένος Θεοφάνους πέτυχε 46/50 και εξασφάλισε την πρώτη θέση, ενώ στη δεύτερη και τρίτη θέση με 45/50 τερμάτισαν οι Σάββας Ιωάννου («Πλουμί» Κοκκινοτριμιθιάς) και Κούλλης Ανδρέου («ΣΠΙΘΑ» Λατσιών).

Στη Β’ κατηγορία των κυνηγών πρώτευσε ο Μάριος Πετρίδης του Κ.Σ. Ταμασού με 44/50, στους βετεράνους ο Θανάσης Θανάσης Κωνσταντίνου του Κ.Σ. «Πολύκαττος» Αγίας Μαρίνας με το ίδιο αποτέλεσμα και στους έφηβους ο Σοφοκλής Σαββίδης του Κ.Σ. Λακατάμιας με 42/50. Στους σκοπευτές, ο Ανδρέας Κλαγκίδης της Σκοπευτικής Οργάνωσης Κερύνειας ήταν ο νικητής στην Α’ κατηγορία με 47/50, ο Σπύρος Σαββίδης (Κ.Σ. Λακατάμιας) στη Β’ κατηγορία με 46/50 και ο Ανδρέας Εφέ στους βετεράνους σκοπευτές με 39/50. Τέλος στις επανεγγραφές (Re-Entries), o Ευγένιος Ζήσιμος («ΣΠΙΘΑ» Λατσιών), πέτυχε 42/50.

Ο δεύτερος πρωταθληματικός αγώνα του Επαρχιακού Πρωταθλήματος Σκοποβολής Λευκωσίας, είναι προγραμματισμένος για την Κυριακή 7 Απριλίου, στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης». Τλο πρωτάθλημα θα ολοκληρωθεί σε πέντε αγώνες και για κάθε αθλητή και κάθε ομάδα θα μετρήσουν τα τέσσερα καλύτερα αποτελέσματα.