Άλλα τέσσερα μετάλλια για την Κύπρο στο “CYPRUS GRAND PRIX SPORTING & COMPAK”

Άλλο ένα αργυρό μετάλλιο εξασφάλισε ο Δημήτρης Λόρδος στην κατηγορία των μάστερς, ενώ από ένα χάλκινο εξασφάλισαν ο Θάνος Έλληνας στους σίνιορς και ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής στους έφηβους

Το πρώτο χρυσό μετάλλιο για την Κύπρο, στους διεθνείς αγώνες του CYPRUS GRAND PRIX SPORTING & COMAK 2019, εξασφάλισε την τελευταία μέρα των αγώνων, ο διεθνής σκοπευτής μας Αντώνης Αντωνίου στην κατηγορία των σίνιορς, ο οποίος με την ολοκλήρωση των 200 δίσκων στο Ολυμπιακό σκοπευτήριο «Λάκης Ψημολοφίτης» τερμάτισε στην πρώτη θέση με 178/200. Στην ίδια κατηγορία ο Θάνος Έλληνας εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο, ύστερα από αγώνα μπαράζ με τον Φιλανδό Γιούχα Κιτομάα με τον οποίο ισοβάθμησε με 174/200. Ο Φιλανδός κέρδισε τελικά τη δεύτερη θέση και το αργυρό μετάλλιο.

Σε αγώνα μπαράζ αγωνίστηκε και ο Δημήτρης Λόρδος στην κατηγορία των μάστερς, με αντίπαλο τον Αυστριακό Χέρμαν Τράουσνικ, με τον οποίο ισοβάθμησαν στην πρώτη θέση με 162/200, για να χάσει τελικά ο σκοπευτής μας και να περιοριστεί στο αργυρό μετάλλιο. Τρίτος κατετάγη ο Ιταλός Πάολο Αμάτο με 141/200. Το τέταρτο μετάλλιο για την Κύπρο κατέκτησε ο νεαρός Νικόλας Μαυρουδής στην κατηγορία των εφήβων ο οποίος με 171/200 εξασφάλισε την τρίτη θέση. Το χρυσό και αργυρό μετάλλιο εξασφάλισαν οι Φιλανδοί Όλιβερ Ογιάνσου (180/200) και Ματίας Μπλόμστερ (174/200).

Στη γενική κατάταξη πρώτευσε ο Λιθουανός Βιργίλιους Γκρίπε με 197/200, ενώ δεεύτερος κατετάγη ο Ούγγρος  Ταμάς Τζέρι με 194/200. Για την τρίτη θέση αγωνίστηκαν σε αγώνα μπαράζ, ο πρωταθλητής μας Χάρης Χριστοδουλίδης και ο Ούγγρος παγκοσμιονίκης Αντράς Ζερταχέλι, που βρέθηκαν ισόβαθμοι με 192/200, για να κερδίσει τελικά το χάλκινο μετάλλιο ο Ούγγρος σκοπευτής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα σε κάθε κατηγορία στο αγώνισμα του κόμπακ ήταν τα ακόλουθα: