Μεσογειακοί Αγώνες: Έχασε το χρυσό ο Κοντίδης

Η πρώτη ιστιοδρομία της Πέμπτης (28/6/18) αποδείχθηκε καθοριστική και καταστροφική για τον Παύλο Κοντίδη, στην προσπάθεια που έκανε αυτήν την εβδομάδα για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στους 18ους Μεσογειακούς Αγώνες της Ταραγόνα. Ο αργυρός Ολυμπιονίκης του Λονδίνου δεν τα πήγε καλά, τερματίζοντας στην 16η θέση, χάνοντας πολύτιμο έδαφος από τον πρωτοπόρο Χοακίν Μπλάνκο Αλμπαλάτ, ο οποίος τερμάτισε 3ος. Στη 10η ιστιοδρομία ο Κοντίδης ήταν και πάλι πίσω από τον Ισπανό (5ος και 4ος), κάτι που έκρινε οριστικά τη μάχη για το χρυσό μετάλλιο, αφού η διαφορά των 11 βαθμών (26 με 37) δεν μπορεί να ανατραπεί, βάσει και των αποτελεσμάτων σε όλες τις ιστιοδρομίες.

Ωστόσο, η τελευταία ιστιοδρομία της Παρασκευής (29/6/18, 14:00), είναι σημαντική για τον Παύλο Κοντίδη, καθώς θα πρέπει να είναι προσεκτικός και να υπερασπιστεί το αργυρό μετάλλιο, αφού διατηρείται σταθερά στη δεύτερη θέση. Πίσω από τον πρωταθλητή μας βρίσκεται ο Ιταλός Τζιοβάνι Κοκολούτο με 44 βαθμούς ποινής (χθες ήταν 1ος και 2ος!) και τρίτος ο Ισπανός Χοέλ Ροδρίγεθ Πέρεθ με 48 βαθμούς ποινής. Να σημειώσουμε ότι με το τέλος της 10ης ιστιοδρομίας ένας από τους Σλοβένους αθλητές έκανε ένσταση για παράβαση κανονισμών από τον πρωτοπόρο Μπλάνκο Αλμπαλάτ, ωστόσο, αργά το απόγευμα αυτή απορρίφθηκε. Στις ίδιες ιστιοδρομίες ο Κυριάκος Καρατσιής ήταν 20ός και 18ος, παραμένοντας στην τελευταία θέση της κατάταξης.

Στα RS:X δεν άλλαξε και κάτι στις ιστιοδρομίες της Πέμπτης (28/6), με τον Ανδρέα Καριόλου να τερματίζει 5ος και 7ος, και να διατηρεί την 7η θέση στη γενική κατάταξη με 59 βαθμούς ποινής. Στις γυναίκες, η Νατάσα Λάππα τερμάτισε και πάλι δύο φορές στη 10η θέση, η οποία είναι και η θέση της στη γενική κατάταξη με 85 βαθμούς ποινής. Την Παρασκευή θα διεξαχθεί και στα RS:X η τελευταία κούρσα για το τελικό πλασάρισμα και τον καταμερισμό των μεταλλίων.

Κείμενο: Αργύρης Αργυρού