Εύκολα τα φαβορί, σπουδαίο διπλό για την Ανόρθωση

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου Χειροσφαίρισης ΟΠΑΠ Ανδρών έκαναν τα φαβορί Παρνασσός, Ευρωπαϊκό και ΑΠΟΕΛ ενώ σπουδαίο διπλό πέτυχε η Ανόρθωση που έβαλε γερές βάσεις για το 4ο εισιτήριο.

Ο Παρνασσός Στροβόλου δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στο Κ.Ν. Αγίων Τριμιθιάς κερδίζοντας με 34-20 εκτός έδρας πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση από το ξεκίνημα μέχρι το φινάλε. Προηγήθηκε με 21-8 στο ημίχρονο και έφτασε με σχετική άνεση στη νίκη με τους Παπακυπριανού και Χριστοδούλου να πετυχαίνουν από 7 γκολ.

Επιβλητική νίκη πέτυχε και το Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου κερδίζοντας τον Μαυρομμάτη εκτός έδρας με 37-12 και ουσιαστικά σφράγισε το εισιτήριο για το Final 4 του θεσμού. Οι χειροσφαιριστές του Ανδρέα Ανδρέου δεν έδωσαν κανένα δικαίωμα στον αντίπαλο τους, προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 17-6 για να κλείσουν τον αγώνα με διαφορά 25 τερμάτων (37-12). Εξαιρετικός σ’ ένα ακόμα ο Λούκας Παρασκευά που τελείωσαν το παιχνίδι με 7 γκολ ενώ στα 7 γκολ σταμάτησαν Αναστασίου και Μπακασέλος.

Εκτός έδρας νίκη και βήμα πρόκρισης πέτυχε και ο ΑΠΟΕΛ που επικράτησε με 31-23 του ΘΟΪ Αυγόρου με τον Νεκτάριο Στυλιανού να κάνει σπουδαία εμφάνιση κλείνοντας το παιχνίδι με διψήφιο αριθμό τερμάτων αφού έκλεισε τον αγώνα στα 10 γκολ.

Τέλος σπουδαίο διπλό πέτυχε η Ανόρθωση επί του Προοδευτικού με 24-20 μετά από ένα ιδιαίτερα συναρπαστικό αγώνα. Η ομάδα της Αμμοχώστου μετά το νταμπλ στην Β’ Κατηγορία έδειξε τις διαθέσεις της και κόντρα σε μια παραδοσιακή ομάδα της πρώτης Εθνικής όπως είναι η ομάδα της Πάφου ενόψει της νέας χρονιάς που θα την βρει στα μεγάλα σαλόνια.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Πέτρο Προκοπίου που πέτυχε 7 γκολ και οδήγησε με την εμπειρία του την Ανόρθωση στη νίκη ενώ στα 6 γκολ έμεινε ο Ανδρέας Ιωάννου.

Οι επαναληπτικοί του θεσμού θα γίνουν το διήμερο 3-4 Μαϊου ενώ το Final 4 θα πραγματοποιηθεί στις 14-15 του ίδιου μήνα, θα διεξαχθεί στο Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία και θα είναι τηλεοπτικό από την CytaVision.