Β. Τζιωρτζής: Επέστρεψε με βάθρο!

Τρεις βδομάδες μετά το χειρουργείο ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής τερμάτισε τρίτος στον πρώτο τελικό του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος NASCAR. Αύριο ο δεύτερος και τελευταίος.

Ηρωική μάχη έδωσε το Σάββατο (29/10) στην Κροατία ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής, ακριβώς τρεις βδομάδες από το χειρουργείο στον καρπό που υποβλήθηκε στο Βέλγιο. Ο Κύπριος οδηγός εκκίνησε από την pole position του πρώτου τελικού του Πανευρωπαϊκού Πρωταθλήματος NASCAR και τερμάτισε τρίτος, πιέζοντας ασφυκτικά τον επίδοξο πρωταθλητή Alberto Naska που ήταν εμφανώς πιο αργός. Ο Βλαδίμηρος επιχείρησε πολλές φορές να τον περάσει, με τον Ιταλό να κρατά τη θέση με νύχια και δόντια.

Ενδεικτικό της ταχύτητας του Κύπριου οδηγού ήταν ότι έγραψε τον ταχύτερο γύρο και θα εκκινήσει και την Κυριακή (30/10) από την pole position. Με την τρίτη θέση πέρασε 4ος στην κατάταξη της EURO NASCAR 2 και θέλει νίκη την Κυριακή ή να τερματίσει δύο θέσεις μπροστά από τον περσινό πρωταθλητή Doubek για να ολοκληρώσει τη σεζόν στην 3η θέση. Ο Doubek ήταν την Κυριακή (29/10) τέταρτος, πολλά δευτερόλεπτα πίσω από τον Τζιωρτζή. Τον πρώτο τελικό κέρδισε ο Hezemans που μείωσε τη διαφορά από τον Naska στους 3β.

Την Κυριακή η κούρσα του Τζιωρτζή θα είναι στις 11:30