Ο Χριστοδουλίδης νικητής στο «Κύπελλο Κερύνειας»

Ο περσινός πρωταθλητής του κόμπακ, Χάρης Χριστοδουλίδης του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου, ήταν ο μεγάλος νικητής στο δεύτερο φετινό αγώνα του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, με 96 επιτυχίες στους 100 δίσκους. Ο αγώνας ήταν για το «Κύπελλο Κερύνειας» κι έγινε στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού σκοπευτηρίου Λάρνακας, με αθλοθέτη την εταιρία Γ. ΚΛΑΓΓΙΔΗΣ & ΥΙΟΙ.

Σ’ αυτό συμμετείχαν 102 αθλητές, αριθμός ρεκόρ για το παγκύπριο πρωτάθλημα, γεγονός που επιβεβαιώνει την άποψη ότι το κόμπακ εξελίσσεται σαν το δημοφιλέστερο αγώνισμα της κυπριακής σκοποβολής. Ο νικητής, σε άλλο ένα αγώνα επέδειξε μεγάλη ευστοχία και σταθερότητα και έκοψε πρώτος το «νήμα», δυο δίσκους πάνω από τον δεύτερο νικητή της Α’ κατηγορίας Άγγελο Αβραάμ της ΣΚΟΛΕΜ και τον νικητή της Δ’ κατηγορίας Ανδρέα Ττίγκο της ΣΚΟΕΠΑ που ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 94/100.

Στη Β’ κατηγορία κέρδισε ο Στέλιος Λαυρεντίου της ΣΚΟΛΕΜ με 92/100 και στην Γ’ κατηγορία ο Μαρίνος Ζαχαρίου της ΣΚΟΛΕΥ με 85/100. Στους έφηβους, την πρώτη θέση πήρε ο Νικόλας Μαυρουδής της ΣΚΟΛΕΜ με 82/100, ενώ ο Μιλτιάδης Καραολής της ίδιας Οργάνωσης ήταν ο νικητής στους σίνιορς με 93/100 και ο Πέτρος Κυρίτσης της ΣΚΟΛΑΡ στους βετεράνους με 89/100. Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι τρεις πιο πάνω αθλητές, αγωνίζονται για πρώτη χρονιά φέτος στις συγκεκριμένες κατηγορίες.