Άλλη μια τεράστια παγκόσμια επιτυχία της κυπριακής σκοποβολής

Σε άλλη μια κορυφαία διοργάνωση, οι διεθνείς σκοπευτές μας του σκητ μας έκαναν περήφανους, «σκαρφαλώνοντας» στο δεύτερο σκαλοπάτι του βάθρου των Παγκοσμίων Αγώνων Σκοποβολής που διεξάγονται στο Λονάτο της Ιταλίας. Οι Γιώργος Αχιλλέως, Δημήτρης Κωνσταντίνου και Νικόλας Βασιλείου, με συνολικό αποτέλεσμα 364/375, κατέκτησαν το αργυρό μετάλλιο της κορυφαίας φετινής σκοπευτικής διοργάνωσης, μένοντας ένα μόλις δίσκο μακριά από το χρυσό, το οποίο εξασφάλισε η ομάδα της Σουηδίας με 365/375, ενώ στην τρίτη θέση τερμάτισε η «οικοδέσποινα» Ιταλία με 361/375.

Στην ατομική κατάταξη, ο πρωταθλητής μας Γιώργος Αχιλλέως έχασε την είσοδο του στον τελικό σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» και τερμάτισε στην 7η θέση ανάμεσα σε 130 σκοπευτές. Μετά την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, πέρασαν απ’ ευθείας στον τελικό τρεις αθλητές με 124/125, ενώ για τις άλλες τρεις θέσεις, τέσσερις αθλητές με 123/125, οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου» για να μείνει τελικά εκτός ο πρωταθλητής μας. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι δυο από τους τρεις αθλητές που πέρασαν τη δοκιμασία, τελικά εξασφάλισαν το χρυσό και το χάλκινο μετάλλιο. Συγκεκριμένα ο Τσέχος Τόμας Νίτρλε με το απόλυτο 60/60 αναδείχτηκε παγκοσμιονίκης, ενώ ο Βρετανός Χάρι – Τζέρεμι Μπερτ με 46/50 εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο. Δεύτερος τερμάτισε ο Ιταλός Ταμάρο Κασάντρο με 57/60, ο οποίος είχε περάσει στον τελικό με 124/125.

Οι άλλοι δυο διεθνείς μας, Δημήτρης Κωνσταντίνου (121/125) και Νικόλας Βασιλείου (120/125) τερμάτισαν στην 24η και 30ή θέση αντίστοιχα.

Οι Παγκόσμιοι Αγώνες συνεχίζονται την Τρίτη και την Τετάρτη 9 και 10 Ιουλίου, με τους προκριματικούς και τους τελικούς του σκητ γυναικών και εφήβων, στους οποίους η ΣΚΟΚ συμμετέχει με τις εθνικές μας ομάδες. Την εθνική γυναικών στελεχώνουν οι πρωταθλήτριες μας Άντρη Ελευθερίου, Παναγιώτα Ανδρέου και Κωνσταντίνα Νικολάου, ενώ με την εθνική των εφήβων θα αγωνιστούν οι νεαροί Σωτήρης Ανδρέου, Πέτρος Εγγλεζούδης και Κλεάνθης Βαρναβίδης.