Άλλα 2 μετάλλια για την Κύπρο από τους έφηβους στο σκητ

Άλλα δυο μετάλλια (χρυσό και αργυρό) ήταν ο απολογισμός της Κύπρου στην τελευταία μέρα των διεθνών αγώνων του CYPRUS GRAND PRIX 2018.

Άλλα δυο μετάλλια (χρυσό και αργυρό) ήταν ο απολογισμός της Κύπρου στην τελευταία μέρα των διεθνών αγώνων του CYPRUS GRAND PRIX 2018. Η εθνική ομάδα των εφήβων μας στο σκητ, συνεχίζοντας την παράδοση των καλών εμφανίσεων και επιτυχιών στους συγκεκριμένους αγώνες, κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο στην ομαδική κατάταξη με 341/375, ενώ ο διεθνής νεαρός Πέτρος Εγγλεζούδης εξασφάλισε το αργυρό μετάλλιο στην ατομική κατάταξη των εφήβων στο σκητ.

Ο Εγγλεζούδης με 121/125 ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Ρώσο Αλεξάντερ Ιβανόφ κι έχασε το χρυσό μετάλλιο σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου».

Με την εθνική μας ομάδα των εφήβων αγωνίστηκαν οι νεαροί Πέτρος Εγγλεζούδης, Αλέξανδρος Παναγή και Γιώργος Παμπόρης. Στη δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν δυο ομάδες από τη Ρωσία με 341/375 και 317/375 αντίστοιχα.

Στο τραπ ανδρών, ο πρωταθλητής μας Ανδρέας Μακρής πέρασε στον τελικό με 118/125 και με 28/35 τερμάτισε στην τέταρτη θέση. Τα μετάλλια εξασφάλισαν τρεις Ρώσοι σκοπευτές. Ο Αλεξέι Αλίποβ ήταν ο νικητής του αγώνα, ο Μαξίμ Σμίκοβ ο «αργυρός» νικητής και ο Μαξίμ Καπάτσκι ο «χάλκινος» νικητής.

Στο σκητ ανδρών, το χρυσό μετάλλιο εξασφάλισε ο Τσέχος Τόμας Νάιτρι με 122/125 και 56/60 στον τελικό και αφού στη συνέχεια κέρδισε τον Ρώσο Ρομάν Σέντσοβ με τον οποίο είχε ισοβαθμήσει, σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», ενώ το χάλκινο μετάλλιο κέρδισε ο Ιταλός Τομάρο Κασάντρο με 122/125 και 45/50 στον τελικό. Από κυπριακής πλευράς, το καλύτερο αποτέλεσμα (121/125) το πέτυχε ο Γιώργος Καζάκος, ο οποίος τερμάτισε στη δέκατη θέση.