Πέρασε από το Κάουνας η Μπασκόνια

Η Μπασκόνια κυριάρχησε απόλυτα στη Λιθουανία, κέρδισε άνετα την Ζαλγκίρις (87-79) και ξεκίνησε με... άγριες διαθέσεις την φετινή Euroleague!

Οι Βάσκοι ήταν εντυπωσιακοί στη πρεμιέρα της Regular Season και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο τις αδυναμίες της Ζαλγκίρις, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη. Η Μπασκόνια κυριάρχησε στο παρκέ και ξεκίνησε ιδανικά την φετινή Euroleague, έχοντας σε ρόλο πρωταγωνιστή τους Τζέισον Γκρέιντζερ (15 πόντοι, 4 ασίστ) και Τόκο Σενγκέλια (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ).

Ο ρυθμός ήταν υψηλός στη πρώτη περίοδο, με την Μπασκόνια να είναι αυτή που πήρε νωρίς προβάδισμα πέντε πόντων (10-15, 6΄). Η Ζαλγκίρις απάντησε και με τον Νέιτ Ουόλτερς να κυριαρχεί (10 πόντοι, 4/4 σουτ), έκλεισε το δεκάλεπτο στο +2 (24-22).

Με πολυφωνία στην επίθεση και καλές επιλογές στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ (24-26, 12'), προτού οι Λιθουανοί φέρουν ξανά το ματς στα ίσια (30-30). Το παιχνίδι πήγε συνέχεια στη μορφή... πόντου-πόντου, με τους Χίλιαρντ και Σενγκέλια να δίνουν προβάδισμα τριών πόντων στη Μπασκόνια (39-42), λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Βάσκοι μπήκαν δυνατά στη τρίτη περίοδο και πήραν γρήγορα προβάδισμα δώδεκα πόντων (49-61), ενώ το 30ο λεπτό τους βρήκε μπροστά με 10 (53-63). Οι βάσεις είχαν μπει, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν άψογα το σκορ, συνέχισαν με το... πόδι στο γκάζι και δεν επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να επιστρέψει, φτάνοντας στη νίκη με το τελικό 87-79.

Δεκάλεπτα: 24-22, 39-42, 53-63, 79-87

Από: sdna.gr