Mε το δεξί... στο ρελαντί η Φενέρ

Ο Γιαν Βέσελι κυριάρχησε κάτω από τις δύο ρακέτες και η Φενέρμπαχτσε είχε εύκολο έργο απέναντι στην Γκραν Κανάρια (97-72), ξεκινώντας με το... δεξί τις υποχρεώσεις της στην Euroleague.

Την περσινή σεζόν έφτασε κοντά στην... πηγή, αλλά δεν κατάφερε να πιει νερό. Φέτος, όμως, η Φενέρμπαχτσε είναι αποφασισμένη να επιστρέψει στην κορυφή της Ευρώπης. Και στο πρώτο παιχνίδι της στην διοργάνωση η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδειξε του λόγου το αληθές.

Η τουρκική ομάδα υποδέχτηκε την Γκραν Κανάρια στην «Ulker Sport Arena» και δίχως να δυσκολευτεί έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, με την εμφάνισή της σε όλο το 40λεπτο να δείχνει τις προθέσεις της για τη φετινή σεζόν.

Οι γηπεδούχοι πήραν από τα πρώτα λεπτά τα ηνία της κατάστασης και με την άμυνά τους να κλείνει τους διαδρόμους για τους Ισπανούς το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο +12 για την Φενέρ (22-10). Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η τουρκική ομάδα είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Γιαν Βέσελι, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε κάτω από τα δύο καλάθια και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει για το 49-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, με μπροστάρη τον Έβανς. Παρ' όλα αυτά η Φενέρμπαχτσε διατηρούσε τον έλεγχο δίχως προβλήματα και με τους Λοβέρν και Ντατόμε να συμπληρώνουν τον Βέσελι το δεκάλεπτο έκλεισε στο +17 (75-58), ξεκαθαρίζοντας σε μεγάλο βαθμό την κατάσταση. Στο τέταρτο δεκάλεπτο η κατάσταση δεν άλλαξε. Η Φενέρ διατηρούσε το προβάδισμα και δίχως να απειληθεί έφτασε στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 49-35, 75-58, 97-72.

Aπό: sdna.gr