Επέστρεψε στις νίκες η Μπασκόνια

Τρεις συνεχόμενες ήττες ήταν πολλές για την Μπασκόνια. Οι Βάσκοι έπειτα από τα ανεπιτυχή αποτελέσματα κόντρα σε Ολυμπιακό, Ρεάλ Μαδρίτης και Μπάγερν Μονάχου, υποδέχτηκαν την Νταρουσάφακα και δεν είχαν διάθεση για άλλες απώλειες.

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνεθ πήραν τον έλεγχο του αγώνα από τα πρώτα λεπτά και δίχως να κοιτάξουν πίσω έφτασαν στη νίκη, που βελτιώνει το ρεκόρ τους στο 2-3, την ίδια στιγμή που η τουρκική ομάδα υποχώρησε στο 1-4, με το πέρας 5 αγωνιστικών. Κι όλα αυτά με τον Τόρνικε Σενγκέλια να έχει 13 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 17 λεπτά, με τον Νταρούν Χίλιαρντ να προσθέτει 12 πόντους, ενώ νταμπλ νταμπλ μέτρησε ο Βενσάν Πουαριέ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την Νταρουσάφακα ο Ογκούζ Σαβάς ήταν ο παίκτης που ξεχώρισε με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ, ενώ ο Μάικλ Έρικ πρόσθεσε 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Η Νταρουσάφακα ήταν ανταγωνιστική μόνο στο πρώτο μέρος. Οι παίκτες του Τσάκι βρήκαν λύσεις κοντά στο καλάθι και αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να μείνουν κοντά στο σκορ, για το 16-16 του πρώτου δεκαλέπτου. Το σκηνικό έμεινε ίδιο μέχρι τα μέσα της δεύτερης περιόδου. Εκεί οι Τούρκοι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 27-28. Η απάντηση της Μπασκόνια ήρθε με επί μέρους 11-2 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τους Βάσκυς να παίρνουν προβάδισμα για το 37-30 του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι είχαν επιβάλλει πλήρως το ρυθμό τους και αυτό τους βοήθησε να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά. Σενγκέλια και Βιλντόζα πήραν προσπάθειες με τη διαφορά να φτάνει ως και τους 20 πόντους (56-36, 25'). Το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη διαφορά να αυξάνεται για το 64-41 της τρίτης περιόδου, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι επί της ουσίας. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, με τους Βάσκους να διατηρούν τον έλεγχο και να φτάνουν σε εύκολη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-30, 64-41, 82-56.

Από: sdna.gr