Έβαλε δύσκολα στη Φενέρ η Μπάγερν

Η Φενέρμπαχτσε δυσκολεύτηκε πάρα πολύ απέναντι στην καλοστημένη Μπάγερν Μονάχου, αλλά πήρε τη νίκη στο φινάλε (88-84).

Στο 4-1 της βαθμολογίας της Euroleague ανέβηκαν οι πρωταθλητές Τουρκίας, που τα βρήκαν... σκούρα κόντρα στους Βαυαρούς (2-3 ρεκόρ). Για κάτι παραπάνω από 35' οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι και οι γηπεδούχοι χρειάστηκαν ένα μεγάλο σουτ του Μάρκο Γκούντουριτς στο 38' για να... ανασάνουν. Πρώτοι σκόρερ των νικητών ήταν οι Τζίτζι Ντατόμε (19π.) - Γιαν Βέσελι (16π.), ενώ εξαιρετικός δημιουργικά ήταν ο Κώστας Σλούκας (8 πόντοι και 10 ασίστ). Από την καλοκουρδισμένη Μπάγερν ξεχώρισε ο Ντέβιν Μπούκερ (15π., 7ρ.). Ντεμπούτο για τον Έρικ Γκριν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με υψηλό ρυθμό και τις επιθέσεις σε πρωταγωνιστικούς ρόλους (17-18 στο 5' και 28-26 στο 10'). Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Κώστας Σλούκας ήταν εκ των κορυφαίων με 5 πόντους και 6 ασίστ. Η Μπάγερν, όμως, δεν έχανε την επαφή της με το σκορ, μέχρι και το 51-48 του ημιχρόνου (11π. ο Ντέβιν Μπούκερ). Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες είχαν τα ίδια ποσοστά και τις ίδιες προσπάθειες σε δίποντα (15/22) και τρίποντα (5/9) και η διαφορά έγινε από τις βολές (6/6β. οι Τούρκοι, 3/3β. οι Γερμανοί).

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν σοβαροί και με επιθετικό πλουραλισμό οι Βαυαροί πήγαν στο +5 στο 25' (56-61). Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αναγκάστηκε να κάνει δοκιμές με την second unit του και έφερε το ματς στην ισοπαλία στο 30' (65-65). Το «θρίλερ» δεν είχε τελειωμό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι - χέρι και στην τέταρτη περίοδο (70-71 στο 33' και 74-74 στο 35'). Ένα μεγάλο τρίποντο του Μάρκο Γκούντουριτς διαμόρφωσε το 84-80 στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας ένα μικρό «μαξιλαράκι» στην Φενέρμπαχτσε. Οι Στέφαν Γιόβιτς και Βλάντιμιρ Λούσιτς δεν βρήκαν σκορ και οι γηπεδούχοι «κλείδωσαν» τη νίκη μετά το κάρφωμα του Γιαν Βέσελι (86-80), πριν το τελικό 88-84.

Τα Δεκάλεπτα: 28-26, 51-48, 65-65, 88-84

Aπό: sdna.gr