Παράσταση νίκης από την Πετρολίνα ΑΕΚ!

Παράσταση νίκης και πολύ μεγάλη νίκη για την Πετρολίνα ΑΕΚ που απέναντι στην Belfius Mons-Hainaut έμεινε ζωντανή στην υπόθεση πρόκρισης, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής για την Α’ φάση του FIBA Europe Cup. Η Πετρολίνα ΑΕΚ κέρδισε στο "Κίτιον" τη βελγική ομάδα με 63-62 για την 3η της νίκη στη διοργάνωση. Στην επόμενη αγωνιστική (6η) η Πετρολίνα ΑΕΚ θα υποδεχθεί στο «Κίτιον» επίσης την Tsmoki Minsk.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Λάρνακας έφθασε τους 8 βαθμούς, όσους έχουν επίσης οι Balkan BC και η Tsmoki Minsk που συγκατοικούν στην 1η θέση του ομίλου. Η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί μετά την τελευταία αγωνιστική, όπου η ΑΕΚ θα φιλοξενήσει στο «Κίτιον» την Tsmoki Minsk την ερχόμενη Τετάρτη (21/11). Κορυφαίοι της αναμέτρησης ήταν οι Γιούρε Σκίφιτς (13 πόντοι, 2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μπάρι Στιούαρτ (13 πόντοι, 3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ).

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στα πρώτα στάδια του, με την ΑΕΚ να είναι ελαφρώς καλύτερη μέχρι το τέλος της περιόδου, καταφέρνοντας να προηγηθεί με 13-9. Παρόμοια ήταν η εικόνα και στην Β’ περίοδο, όπου είδαμε ένα κυρίως ισορροπημένο παιχνίδι. Η βελγική ομάδα κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου να ισοφαρίσει σε 31-31.

Πολύ κοντά παρέμειναν και στην Γ’ περίοδο οι δύο ομάδες που πάλευαν στο παρκέ για την νίκη. Με το φινάλε της τρίτης περιόδου η ΑΕΚ προηγήθηκε με 51-49. Μέχρι το 35’ η Belfius Mons-Hainaut ήταν μπροστά με 54-53, με τον Μπιγκς δύο λεπτά πιο μετά να σημειώνει δίποντο και να δίνει προβάδισμα στην ΑΕΚ με 55-54. Στο 38’ η ΑΕΚ με δύο ελεύθερες βολές (από μία Παντελή-Βινάλες) έφερε το σκορ στο 57-54, για να απαντήσει ο Λασίσι με τρίποντο, ισοφαρίζοντας σε 57-57. Έπειτα ο Βερεμένκο με δύο ελεύθερες βολές και ο Βινάλες με άλλη μία, έφεραν το σκορ στο 60-57. Με το φινάλε της αναμέτρησης η ΑΕΚ πήρε την νίκη με 63-62.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-9, 31-31, 51-49, 63-62