Τρίτη σερί ήττα για τον Παναθηναϊκό στην Ευρωλίγκα

Τα δύο τελευταία χρόνια μπορεί να έχανε μακριά από το ΟΑΚΑ, αλλά μέσα στην έδρα του έβρισκε τους τρόπους και έπαιρνε εκείνο που ήθελε με αποτέλεσμα να «κλείδωνε» την πρόκριση στα playoffs και παράλληλα να έφτανε μέχρι το πλεονέκτημα της έδρας. Φέτος όμως; Δεν έφταναν οι άσχημες εμφανίσεις του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ στα εκτός έδρας ματς, ήρθαν να προστεθούν και οι ήττες στο ΟΑΚΑ! Ήττες που είναι ικανές να του στερήσουν, ακόμα και το εισιτήριο για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της EuroLeague.

Μπορεί να είναι νωρίς ακόμα αλλά οι «πράσινοι» μετρούν αισίως 5-6 ρεκόρ έχοντας 4-2 στο ΟΑΚΑ και 1-4 μακριά από αυτό. Αυτή τη φορά η Φενέρ κατάφερε να σημειώσει την παρθενική της νίκη σε ματς για την regular season (81-69) για για 7η συνεχόμενη στη φετινή διοργάνωση, πιστοποιώντας τη δαιμονιώδη φόρμα που βρίσκεται. Όπως στη Βιτόρια πριν από δύο εβδομάδες, έτσι και τώρα, οι αντίπαλοι του Παναθηναϊκού ήταν απίστευτα εύστοχοι εύστοχοι έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 11/19 τρίποντα!

Το ματς

Το ματς δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό που ήταν πολύ άστοχος έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας στο πρώτο δεκάλεπτο 0/7 τρίποντα! Επιπροσθέτως ο Νικ Καλάθης παρουσιάστηκε και πάλι... εκτός τόπου και χρόνου έχοντας 0/5 εντός παιδιάς (αλλά και 3 ασίστ) με αποτέλεσμα να δώσει στη Φενέρ τη δυνατότητα να προηγηθεί με οκτώ πόντους διαφορά (18-10) λίγο πριν από τη λήξη του δεκαλέπτου (18-12). Η τουρκική ομάδα ήταν σαφέστατα πιο εύστοχη σε αυτό το διάστημα με 6/13 σουτ, προσπαθώντας -κυρίως- να βάλει τη μπάλα στο «ζωγραφιστό».

Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός βελτιώθηκε πολύ στην άμυνα, έγινε πιο σκληρός ωστόσο το μεγάλο του πρόβλημα στην επίθεση. Ο Νίκος Παππάς προσπάθησε να... ξελασπώσει την ομάδα του με πέντε σερί πόντους αλλά στη συνέχεια δεν... έμπαινε καλάθι ούτε με αίτηση! Είναι χαρακτηριστικό ότι στο διάστημα 10'-15' το σκορ ήταν μόλις 5-2 (17-20).

Αντίθετα η εικόνα ήταν τελείως διαφορετική στη συνέχεια, με τον Ματ Λοτζέσκι να «ξεκλειδώνει» την άμυνα της Φενέρ, τους Βουγιούκα-Μήτογλου να αποτελούν τους παίκτες-κλειδιά όσον αφορά την «πράσινη» άμυνα και τον Λεκαβίτσιους να τα πηγαίνει πολύ καλύτερα από τον αρνητικό (στο πρώτο ημίχρονο) Καλάθη. Μάλιστα το σκορ ήταν στα... ίσια (24-24) και έκτοτε η αστοχία έδωσε την θέση της στην... ευστοχία με αποτέλεσμα το δεύτερο μισό της β' περιόδου να έχει σκορ 16-15 υπέρ του Παναθηναϊκού. Παρόλα αυτά το «τριφύλλι» είχε μόλις 2/14 τρίποντα στο πρώτο μισό του αγώνα αλλά και 9/14 δίποντα και 9/10 βολές! Η Φενέρ που είχε πάρει τα ριμπάουντ (17-13) μέτρησε 6/13 δίποντα και 6/12 τρίποντα!

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με τη Φενέρμπαχτσε να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα (39-46 στο 26') και τον Καλάθη να συνέχιζε να ήταν άστοχος! Μπορεί να είχε 5 ασίστ, αλλά μετρούσε 0/7 σουτ εντός παιδιάς (0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα) για να ευστοχήσει στο πρώτο του σουτ (και μάλιστα τρίποντο) στο 26'. Έκτοτε έδειχνε να... ξεμπουκώνει και με 10 σερί πόντους (έχοντας 2/2 δίποντα και 2/2 τρίποντα!) οδήγησε τον Παναθηναϊκό σε ένα επιμέρους 10-2 με αποτέλεσμα να φέρει το ματς στα ίσια (49-49 στο 28'). Μάλιστα είχε την ευκαιρία να δώσει και προβάδισμα για πρώτη φορά αλλά είχε 0/2 βολές με το σκορ στο 49-50 και έτσι η Φενέρ έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο στο +4 (52-56).

Αντί να μειωθεί η διαφορά στην τελευταία περίοδο, η Φενέρ μπόρεσε να τη στείλει και στο +7 (54-61 στο 32') εκμεταλλευόμενη την έλλειψη συγκέντρωσης και καθαρού μυαλού από πλευράς «πρασίνων». Διαφορά που διατηρήθηκε (59-66) μέχρι και το 35' και η οποία αποδείχθηκε ικανή για της χαρίσει τη νίκη στο ΟΑΚΑ με αποκορύφωμα το +12 (63-75) τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 33-35, 52-56, 69-81

Από: gazzetta.gr