Kαταιγιστική η Φενέρμπαχτσε

Όταν λείπει η ισορροπία, η ευστοχία στο μακρινό σουτ δεν οδηγεί απαραίτητα και στην ευτυχία. Η Φενέρμπαχτσε σούταρε με ποσοστό 50% έξω από τα 6.75 στο πρώτο ημίχρονο έχοντας 9/18 προσπάθειες. Αυτή η ευστοχία την οδήγησε έως ένα σημείο. Γιατί ήλεγξε το παιχνίδι στο πρώτο δεκάλεπτο και αφού προηγήθηκε με 8-12 (5’), στο τέλος της περιόδου ήταν στο +6 (20-26), παίρνοντας το μακρινό σουτ από τους Μαχμούτογλου, Κάλινιτς.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς πάτησε σε διαφορά 11 πόντων (20-31) έπειτα από ενάμιση λεπτό στη δεύτερη περίοδο. Εκεί, είχε σχέδιο αλλά όχι αποτέλεσμα καθώς είτε ο Βέσελι είτε ο Λοβέρν δεν ήταν αποτελεσματικοί σε λέι απ. Η Μπουντούτσνοστ αναθάρρησε και με ηγέτη τον Έρλ Κλαρκ έκανε επιμέρους σκορ 10-0 μειώνοντας σε 30-31 (15:30). Μάλιστα, η κατάσταση θα μπορούσε να είχε εξελιχθεί πολύ χειρότερα για τη Φενέρμπαχτσε αλλά την κράτησαν (και πάλι) τα τρίποντα του Κώστα Σλούκα. Οι γηπεδούχοι έφτασαν να προηγηθούν με 40-37 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντα του Έλληνα γκαρντ (40-40).

Τα τρίποντα του Μπόμπι Ντίξον και η άμυνα, έβαλε το παιχνίδι σε πιο ασφαλείς ράγες για τη Φενέρμπαχτσε (47-54, 25’). Η τουρκική ομάδα πέρασε και πάλι την μπάλα στο καλάθι και σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο, αυτή τη φορά Βέσελι και Λοβέρν ήταν αποτελεσματικοί και η Φενέρμπαχτσε ξέφυγε με 55-67 στο τέλος της περιόδου ολοκληρώνοντας ένα επιμέρους σκορ 15-27.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο για τη Φενέρμπαχτσε καθώς όλο κυλούσαν τα λεπτά, η διαφορά αυξανόταν φθάνοντας στα επίπεδα των 22 πόντων (61-82) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά. Η Μπουντούτσνοστ ουσιαστικά εγκατέλειψε κάθε προσπάθεια για επιστροφή πριν τα μισά της τελευταίας περιόδου.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρμπαχτσε σούταρε με εξαιρετικό ποσοστό στα τρίποντα (55.9%, 15/27), μάζεψε σχεδόν όλα τα ριμπάουντ κι όταν απέκτησε τρόπο έκφρασης και μέσα από τη ρακέτα, απλοποίησε τα πράγματα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Με εξαίρεση ένα κενό δύο λεπτών, ο Γιαν Βέσελι ήταν κυρίαρχος στις ρακέτες και καθόλου τυχαία, η Φενέρμπαχτσε έβαλε βάσεις νίκης όταν τελείωσε αυτός τις φάσεις. Με διαδοχικά τρίποντα και δύο ασίστ, ο Μπόμπι Ντίξον συνέβαλε ώστε να πατήσει η ομάδα του σε διψήφια διαφορά πόντων.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κώστας Σλούκας φρόντισε για να κρατήσει η Φενέρμπαχτσε την ισορροπία της στο δεύτερο δεκάλεπτο, εκεί όπου η Μπουντούτσνοστ την είχε παρασύρει στον ρυθμό της. Τα δύο τρίποντα που πέτυχε ήταν βαθιά ανάσα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Τυπική παρουσία είχε ο Σουάντ Σέχοβιτς στο παιχνίδι, γενικώς η Μπουντούτσνοστ δεν πήρε βοήθειες από τους παγκίτες. Ο Νικόλο Μέλι παραμένει εκτός ρυθμού για τη Φενέρμπαχτσε, ενώ και ο Λουίτζι Ντατόμε ήταν εκτός παιχνιδιού.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο σε συνδυασμό με την αποτελεσματικότητα των Βέσελι, Λοβέρν κάτω από το καλάθι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Με… τέσσερα τρίποντα η Μπουντούτσνοστ δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Η δε Φενέρ θα μπορούσε να είχε πληρώσει βαρύ τίμημα για την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Λοβέρν ευστόχησε σε τρίποντο, προφανώς περίμενε συγχαρητήρια αλλά είδε τον… μελιτζανί Ομπράντοβιτς οργισμένο να του κάνει έντονες παρατηρήσεις για προηγούμενες φάσεις

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89.