Η διευκρίνηση της EurοLeague για το χρονόμετρο στο Παναθηναϊκός - Αρμάνι

Οι «πράσινοι» διαμαρτυρήθηκαν γιατί το χρονόμετρο έτρεξε μετά το λέι απ του Νικ Καλάθη για το 76-84 και έφτασε έως το 1:48 μέχρι να σταματήσει για να δουν οι διαιτητές το instant replay, καταθέτοντας ένσταση για την οποία θα αποφασίσει ο Ανεξάρτητος Δικαστής της EuroLeague.

Στο μεταξύ, η EuroLeague Basketball εξέδωσε επίσημη διευκρίνηση σε ό,τι αφορά το περιστατικό:

«Αναφορικά στο γεγονός ότι το χρονόμετρο δεν σταμάτησε έπειτα από καλάθι στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ - Αρμάνι Μιλάνο στις 21 Δεκεμβρίου 2018, η EuroLeague Basketball αναφέρει:

Στο τέταρτο δεκάλεπτο του αγώνα κι ενώ απέμενε 2:01 στο χρονόμετρο, ο Νικς Καλάθης του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ πέτυχε καλάθι. Όπως αναφέρει το Άρθρο 16.1.1. των Επίσημων Κανονισμών της FIBA 2018 και σε ό,τι αφορά το πότε σταματάει το χρονόμετρο:

- Όταν μπαίνει καλάθι και το χρονόμετρο δείχνει 2:00 λεπτά ή λιγότερο στην τέταρτη περίοδο και σε κάθε παράταση.

Επομένως, το χρονόμετρο ορθώς συνέχισε να "τρέχει", με δεδομένο ότι η μπάλα πέρασε από το καλάθι στα 2:01 που απέμεναν. Στη συνέχεια η μπάλα χτύπησε στους Θανάση Αντετοκούνμπο - Νικ Καλάθη του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ. Ο Τζεφ Μπρουκς της Αρμάνι Μιλάνο πήρε θέση πίσω από τη βασική γραμμή για την επαναφορά ωστόσο καθώς η μπάλα κυλούσε μακριά από αυτόν, ο διαιτητής σήκωσε την μπάλα. Σύμφωνα με το Άρθρο 17.3.3. των Επίσημων Κανονισμών της FIBA 2018:

- Όταν το χρονόμετρο του αγώνα δείχνει 2:00 ή λιγότερο στην λήξη της τέταρτης περιόδου και σε κάθε παράταση, σε κάθε επαναφορά, ο αμυντικός δεν πρέπει να έχει οποιοδήποτε μέρος του πάνω από την γραμμή και να παρεμβαίνει στην επαναφορά. Ο διαιτητής χρησιμοποιεί ένα προληπτικό σήμα κουνώντας το χέρι πάνω - κάτω ως προειδοποίηση για να μην υπάρξει παράβαση. Αν δεν συμμορφωθεί ο αμυντικός και υπάρξει παράβαση τότε αυτόματα χρεώνεται με τεχνική ποινή.

Ο διαιτητής ορθώς έκανε ένα προληπτικό σήμα κι εν συνεχεία έδωσε την μπάλα στον Τζεφ Μπρουκς για την επαναφορά. Η μέτρηση για τα 5 δευτερόλεπτα άρχισε όταν ο παίκτης της Αρμάνι Μιλάνο πήρε την μπάλα στα χέρια του, στο 1:51 για το τέλος του αγώνα. Η μπάλα δόθηκε στον Κέρτις Τζέρελς της Αρμάι Μιλάνο στο 1:50 για το τέλος, ο οποίος ντρίμπλαρε. Σύμφωνα με το άρθρο 47.2 των Επίσημων Κανονισμών της FIBA 2018.

- Ο διαιτητής σφυρίζει έπειτα από επιτυχημένη επίθεση, επιτυχημένη ελεύθερη βολή ή όταν το παιχνίδι παίζεται -η μπάλα είναι εν κινήσει.

Στο 1:48 για το τέλος του αγώνα και στα 22" για το τέλος της επίθεσης της Αρμάνι Μιλάνο, ο διαιτητής ορθώς σφύριξε κρίνοντας απαραίτητο να σταματήσει το παιχνίδι. Σύμφωνα με το Άρθρο 4.1 που αφορά τη χρήση του Instant Replay στην EuroLeague 2018-19:

Ένα σφάλμα / δυσλειτουργία που αφορά το χρονόμετρο και δεν αρχίζει/σταματά σωστά οποιαδήποτε στιγμή του αγώνα πριν ή μετά από τη στιγμή που η μπάλα είναι εν κινήσει. Οι διαιτητές θα εξετάσουν τη φάση για να αποφασίσουν μόνο: πόσος χρόνος ακριβώς πέρασε και πόσος χρόνο απομένει για το τέλος της περιόδου ή της παράτασης.

Αμέσως ακολουθώντας την κίνηση της μπάλας που πέρασε ολόκληρη από το καλάθι στα 2:01 για το τέλος, οι διαιτητές θέλησαν να επιβεβαιώσουν αν συνέβη κάποιο λάθος / δυσλειτουργία με το χρονόμετρο. Βλέποντας ξανά το replay, οι διαιτητές ήταν σε θέσ να επιβεβαιώσουν ότι δεν υπήρξε λάθος / δυσλειτουργία. Το παιχνίδι ορθώς συνεχίστηκε με την επαναφορά του Βλάντιμιρ Μίτσοφ από την πλάγια γραμμή όπου διεκόπη προσωρινά το παιχνίδι στο 1:48 για το τέλος του αγώνα και στα 22" για το φινάλε της επίθεσης της Αρμάνι Μιλάνο».