Ευρωλίγκα: Επανήλθε στις νίκες η Φενερχμπαχτσέ

Η Φενέρμπαχτσε (16-2) επιβλήθηκε της Ζάλγκιρις (7-11) με 78-61 κι επέστρεψε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στα θετικά αποτελέσματα.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους Λιθουανούς κι έφτασε στη νίκη, έχοντας ως κορυφαίους τον Κώστα Σλούκα στο πρώτο ημίχρονο και τους Μελίχ Μαχμούτογλου, Γιαν Βέσελι στη συνέχεια.

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε άρχισε τον αγώνα με τρία λάθη στα πρώτα 2' του αγώνα με τη Ζάλγκιρις και πέτυχε τους πρώτους πόντους της στο 4'23" με τον Ντίξον (2-5) πριν ακολουθήσει το... ξέσπασμα των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς. Οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση μέσα από την πιεστική άμυνά τους κι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 19-11 έχοντας 8 ριμπάουντ αντί 2 των Λιθουανών και σουτάροντας με 66.7% στο δίποντο (6/9). Ο Γιαν Βέσελι ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (21-11, 11'16"), ο Μελίχ Μαχμούτοχλου σκόραρε για το +19 (38-19, 16΄18") και ο Κώστας Σλούκας ανέβασε στροφές, οδηγώντας εκ του ασφαλούς τη Φενέρμπαχτσε που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 43-29.

Σε αυτό το διάστημα ο Έλληνας γκαρντ είχε 14 πόντους με 4/4 βολές, 5/6 δίποντα, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κερδισμένα φάουλ σε 14:31! Η Ζάλγκιρις βελτίωσε την άμυνά της στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε τη Φενέρμπαχτσε στους 14 πόντους (57-44, 30'), έκανε σερί 6-0 στις αρχές της τέταρτης περιόδου και μείωσε σε 57-50 με τον Ουόλτερς όμως οι Μαχμούτογλου και Μέλι έδωσαν λύσεις στην επίθεση στην επίθεση των γηπεδούχων που δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα. Η Φενέρ επικράτησε με σκορ 78-61 κι ανέβηκε στο 16-2 στην κατάταξη, ρίχνοντας τη Ζάλγκιρις στο 7-11.

Τα δεκάλεπτα: 19-11, 43-29, 57-44, 78-61.