Πήρε το ντέρμπι των ουραγών η Μπουντούτσνοστ

Δεν ήταν το πιο εμπορικό ματς, δεν ήταν όμως και αδιάφορο. Μπουντούτσνοστ και Νταρουσάφακα έδωσαν μια ενδιαφέρουσα "μάχη" το βράδυ της Παρασκευής (11/1) στην Ποντγκόριτσα, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη (75-74) χάρη σε μεγάλο σουτ του Νόρις Κόουλ και να πηγαίνουν στο 4-14, την ώρα που οι Τούρκοι έπεφταν στο 2-16 για να μείνουν και στην τελευταία θέση και δύο ματς μακριά από τους αποψινούς αντιπάλους τους.

Ο Έντουιν Τζάκσον πήρε φωτιά στο τέλος της τρίτης και τις αρχές της τέταρτης περιόδου, ο Νόρις Κόουλ που μπήκε άσχημα στο ματς βρήξε ρυθμό στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Κότι Κλαρκ - Γκόγκα Μπιτάτζε έδωσαν σημαντικές λύσεις στο σκοράρισμα και οι Μαυροβούνιοι πήραν δίκαια τη νίκη απέναντι στην παρέα του Ογκούζ Σαβάς που ήταν μαζί με τους Τόνι Ντάγκλας - Τζέρεμι Έβανς οι κορυφαίοι της ομάδας της Κωνσταντινούπολης.

Ο MVP

Έντουιν Τζάκσον, ο... αριστοκράτης, Νόρις Κόουλ ο εκτελεστής! Εξαιρετικό βράδυ για τον Γάλλο περιφερειακό που σκόραρε 18 πόντους με 2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 2/2 βολές, τρομερό δεύτερο μέρος από τον Αμερικανό γκαρντ που ξεκίνησε με 0/5 δίποντα και συνέχισε με 8/10, ανάμεσά τους και αυτό που έγραψε το τελικό σκορ στα τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της αναμέτρησης.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ

Μόλις 7 ασίστ μοίρασαν οι παίκτες της Μπουντούτσνοστ, με τον Τόνι Ντάγκλας να δίνει μόνος του 9 για την ομάδα της Κωνσταντινούπολης! Και όμως, οι Μαυροβούνιοι πήραν τη νίκη, έστω και στις λεπτομέρειες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τον Σαβάς στην αρχική της πεντάδα, η Νταρουσάφακα στηρίχθηκε στην άμυνά της, προηγήθηκε με 9-12 στο έβδομο λεπτό καθώς κράτησε χαμηλά το τέμπο του αγώνα και τον Νόρις Κόουλ (0/5 δίποντα). Το φινάλε της πρώτης περιόδου βρήκε τους Μαυροβούνιους μπροστά με ένα καλάθι (16-14), όμως οι Τούρκοι ήταν καταιγιστικοί στη δεύτερη, πέτυχαν 28 πόντους (!) και έκλεισαν το ημίχρονο στο +6 (36-42) με τον Σαβάς να έχει 12 πόντους, τον Ντάγκλας έξι πόντους και επτά ασίστ και την ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ 15/23 δίποντα (65%).

Ο Κόουλ γύρισε στο δεύτερο μέρος... άλλος παίκτης, η Νταρουσάφακα συνέχισε όμως να είναι σκληρό καρύδι. Κράτησε το προβάδισμα, μέχρι ο Μπιτάτζε να βάλει μπροστά τη Μπουντούτσνοστ με γκολ-φάουλ για το 52-50 στο 27' κι ο Τζάκσον γράψει με δίποντο και βολές το 58-53 της τρίτης περιόδου. Ο Γάλλος πήρε φωτιά όταν έπρεπε, μπήκε στην τέταρτη με δύο τρίποντα για το 64-58 στο 33' ο Νόρις Κόουλ έβαλε γκολ-φάουλ για το 72-66 στο 37', οι Τούρκοι ισοφάρισαν με τον Ντάγκλας να κάνει πράγματα και θαύματα, ο Γκόρντιτς έβαλε βολή για το 73-72, ο Οζμιζράκ απάντησε με 2/2 για το 73-74 στα 11.7", όμως ο Κόουλ σκόραρε πολύ δύσκολο δίποντο στα 4" και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 4096 θεατές βρέθηκαν το βράδυ της Παρασκευής στη Μοράτσα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Ιερεθουέλο, Πάντερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 36-42, 58-53, 75-74

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 18 (2/2 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Κόουλ 17 (8/15 δίποντα, 2 ασίστ), Σουάντ Σέχοβιτς 3 (1), Ερλ Κλαρκ 4, Μπάροβιτς, Κότι Κλαρκ 11 (1), Γκόρντιτς 1, Μπιτάτζε 11, Πόποβιτς 4, Μπελ, Νίκολιτς 6

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Ερνάκ): Οζμιζράκ 8 (2/2 τρίποντα, 2/2 βολές), Μπαϊγκούλ 1, Κοσούτ 2, Ντεμίρ, Κιντ 9 (1), Σαβάς 12, Μπράουν, Ντάγκλας 14 (3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Πέινερς 2, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 12 (7 ριμπάουντ), Έρικ 7 (3/7 δίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπουντούτσνοστ: 21/40 δίποντα, 6/18 τρίποντα, 15/19 βολές, 26 ριμπάουντ (17 αμυντικά - 9 επιθετικά), 7 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Νταρουσάφακα: 21/38 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 14/19 βολές, 25 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 5 κοψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενες υποχρεώσεις των δύο ομάδων: Η Μπουντούτσνοστ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague θα φιλοξενήσει τη Ρεάλ Μαδρίτης (18/11, 20:00), ενώ η Νταρουσάφακα θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Αναντολού Εφές (18/11, 19:30).

Από: sport24.gr