"Πάρτι" της Εφές στον τούρκικο εμφύλιο

H Eφές δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει άνετα με 82-68 της Νταρουσάφακα και πλέον βρίσκεται στο 13-6, όντας μόνη της στην 4η θέση της Euroleague.

H Εφές άρχισε να επιβάλλει το ρυθμό της στο τέλος της πρώτης περιόδου, εκεί όπου ο Μίτσιτς σκόραρε για το 14-7, 3 λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Η Νταρουσάφακα δεν μπόρεσε να μειώσει τη διαφορά, με τον Μπομπουά να υπογράφει το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου (21-14).

Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να επιστρέψουν στο ματς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μίτσιτς να κάνει το 32-19. Οι γηπεδούχοι έκαναν ότι ήθελαν στο ματς και κατάφεραν να εκτοξεύσουν τη διαφορά στους 17 (40-23) με το καλάθι του Σιμόν στο 18'. Τελικά η Εφές βρέθηκε στο +20 με το τρίποντο του Μπομπουά στην τελευταία φάση του ημιχρόνου (45-25).

Η ομάδα του Αταμάν δεν άφησε το πόδι από το... γκάζι και ευτύχησε να προηγηθεί με 55-28 με τον Μοερμάν να γράφει το 57-30 στο 24'. H Εφές έλεγχε απόλυτα το ματς και μάλιστα το προβάδισμα της πήγε στους 24 (66-42) με το καλάθι του Μπαλμπάι.

Το νερό είχε μπει ήδη στο... αυλάκι για την Εφές, η οποία πήρε μια εύκολη νίκη με 82-68 στον τουρκικό εμφύλιο με και έφτασε στο 13-6.