«Δώρο» στον Παναθηναϊκό από την Νταρουσάφακα

Σίγουρα οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος του Παναθηναϊκού όσον αφορά την εξασφάλιση ενός εισιτήριου των playoffs. Οι ελπίδες έχουν εξανεμιστεί σε μεγάλο βαθμό, αλλά από τη στιγμή που υπάρχουν μαθηματικές ελπίδες, έχει μάτια και αυτιά ανοικτά σε όλα τα ματς που τον ενδιαφέρουν. Όπως για παράδειγμα αυτό της Πόλης...

Οι «πράσινοι» πόνταραν σε ήττα της Μπασκόνια από τη στιγμή που την υποδέχονται στο ΟΑΚΑ και είδαν την Νταρουσάφακα να τους... κάνει τη χάρη! Με τον Μάικλ Έρικ σε μεγάλη βραδιά έχοντας 18 πόντους με 9/11 δίποντα και 5 ριμπάουντ και τον Τόνι Ντάγκλας να «καθαρίζει» από την περιφέρεια (21π., 4/8τρ.), η τουρκική ομάδα επικράτησε με 80-75 και σημείωσε την 3η νίκη της στην διοργάνωση.

Στον αντίποδα, η Μπασκόνια έμεινε στο 9-11 ωστόσο παραμένει με μία νίκη περισσότερη σε σχέση με τον Παναθηναϊκό (8-12). Όμως αν ξέφευγε και η Μπασκόνια (όπως ξέφυγε η Μπάγερν μετά το «διπλό» στην έδρα της Χίμκι) με δύο περισσότερες νίκες, τότε το έργο θα ήταν ακόμα πιο δύσκολο για την ομάδα του Ρικ Πιτίνο. Για τους Βάσκους ο Τζάνινγκ είχε 18 πόντους με 2/6 τρίποντα, ενώ ο Φόιγκτμαν τελείωσε το ματς με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Το ματς

Η Μπασκόνια ήταν η ομάδα που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, με τις... επιθέσεις και την ευστοχία να έχουν την τιμητική τους στην «Volkswagen Arena». Πριν συμπληρωθούν τέσσερα λεπτά το σκορ ήταν ήδη υψηλό (15-15) αλλά από εκεί και πέρα οι Βάσκοι δυνάμωσαν περισσότερο στην άμυνα και με ένα επιμέρους 11-3 πήραν διαφορά οκτώ πόντων (18-26) την οποία και διατήρησαν μέχρι και το τέλος του δεκαλέπτου (21-29).

Στη συνέχεια η Νταρουσάφακα προσπάθησε να ισορροπήσει την κατάσταση χάρη στην καλή απόδοση του Μάικλ Έρικ και μπόρεσε να μειώσει σε 29-32 στο 13'. Η Μπασκόνια πήρε και πάλι διαφορά επτά πόντων (36-43) στο 16' αλλά οι γηπεδούχοι «έκλεισαν» το ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ μόλις με ένα καλάθι (45-47). Η εκατέρωθεν ευστοχία στο πρώτο μισό του αγώνα αποτυπώθηκε από τα 12/15 δίποντα της Νταρουσάφακα και το ποσοστό του 80% (!) ενώ αντίστοιχα η Μπασκόνια είχε 11/17 δίποντα και 5/11 τρίποντα.

Ο Τζάνινγκ ήταν εκείνος που οδηγούσε τους Βάσκους με 10 πόντους (2/3 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και τον Φόιγκτμαν με 7, ενώ για την τουρκική ομάδα ο Μάικλ Έρικ είχε 8 πόντους (4/5 δίποντα) και άλλους 7 πόντους ο Στάντον Κιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό άρχισε να αλλάζει άρδην. Η αστοχία είχε πάρει τη θέση της... ευστοχίας στις τάξεις της Μπασκόνια και αυτό ήταν κάτι που άρχισε να εκμεταλλεύεται η ομάδα του Μπουράκ Ερνάκ. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο καθ' όλη τη διάρκεια της τρίτης περιόδου (63-61 στο 30') ενώ ο εκπληκτικός Μάικλ Έρικ ήταν εκείνος που πήρε την κατάσταση στα χέρια του στην τελευταία περίοδο του αγώνα έχοντας την αμέριστη συμπαράσταση του Τόνι Ντάγκλας, ο οποίος «πυροβολούσε» από την περιφέρεια. Στο 36' η Νταρουσάφακα είχε πάρει προβάδισμα με 75-68 ενώ στο 01:30 πριν το τέλος του αγώνα η διαφορά έφτασε και τους 8 πόντους (78-70) για λογαριασμό των γηπεδούχων και ουσιαστικά τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Νταρουσάφακα κράτησε την Μπασκόνια στους 28 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ είχε δεχθεί 47 στο πρώτο μισό του αγώνα. Επίσης είχε υψηλό ποσοστό στα δίποντα (22/35), έκανε 10 κλεψίματα και μπόρεσε να καλύψει τα λιγότερα ριμπάουντ στο ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόνεϊ Ντάγκλας έκανε τη διαφορά για την Νταρουσάφακα έχοντας 21 πόντους με 2/4 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 5 κλεψίματα!!! Εξαιρετικός και ο Μάικλ Έρικ 18 πόντους (9/11 δίποντα), 5 ριμπάουντ και 2 τάπες.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Κακό ματς για τον Βιλντόζα, ο οποίος είχε 0/7 σουτ εντός παιδιάς!

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η στιγμή στην τελευταία περίοδο που η διαφορά έφτασε τους επτά πόντους στο 36' (75-68) η οποία αποδείχθηκε αρκετή για να την διαχειριστούν οι παίκτες της τουρκικής ομάδας μέχρι το τέλος.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Επιθετικές ανάσες έδωσε ο Πέινερς έχοντας 3/3 σουτ εντός παιδιάς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Μάικλ Έρικ στο ξεκίνημα του αγώνα, όταν βρήκε ανοικτό διάδρομο στη ρακέτα της Μπασκόνια και... παραλίγο να «κατεβάσει» την αντίπαλη μπασκέτα!

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Νταρουσάφακα τα 21 άστοχα τρίποντα (8/29) και επτά λιγότερα ριμπάουντ, ενώ η Μπασκόνια του δεύτερου ημιχρόνου αφού μέτρησε 5/17 δίποντα!!!

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 45-47, 63-61, 80-75

Από: gazzetta.gr