Eδραιώθηκε στην οκτάδα η Μπάγερν

Δεν τα κατάφερε η Χίμκι στο πρώτο ματς χωρίς τον Μπαρτζώκα στον πάγκο της.

Οι Ρώσοι του Κουρτινάιτις ηττήθηκαν με 71-60 εντός έδρας από την Μπάγερν, με τους Βαυαρούς να πηγαίνουν στο 10-10. Από την άλλη οι ηττημένοι έπεσαν στο 7-13.

Ο Γιόβιτς τραυματίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και δεν επέστρεψε.

Για τους φιλοξενούμενους ο Ουίλιαμς είχε 20 πόντους, ενώ για τους γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Τόμας με 13.
Το ματς

Η Χίμκι μπήκε εντυπωσιακά στο ματς και προηγήθηκε με 19-5 στο 5' με το δίποντο του Τόμας. Η ομάδα του Κουρτινάιτις δεν ήταν διατεθειμένη να βγάλει το πόδι από το γκάζι και εκτόξευσε την διαφορά στους 18 (28-10) με τον Γκριν.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα πράγματα δεν ήταν τόσο εύκολα για τους Ρώσους. H Mπάγενρ με αντεπίθεση διαρκείας κατάφερε να φέρει το ματς στους 4 (38-34), με τους Λούσιτς και Χομπς να αναλαμβάνουν δράση. Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 40-35 με τον Χομπς να ευστοχεί σε 1/2 βολές. Oι γηπεδούχοι είχαν 3/10 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ οι φιλοξενούμενοι σούταραν με 5/11.

To προβάδισμα πήγε στην άλλη πλευρά, αφού οι Βαυαροί κυριάρχησαν στο παρκέ και έτρεξαν ένα φοβερί σερί 16-0, μετατρέποντας το 46-37 σε 46-53 με τον Λο. Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Μποστ να γράφει το 50-56.

Διψήφια διαφορά (50-60) κατάφερε να πάρει η γερμανική ομάδα στο 31' με τον Λούσιτς. Ο Τζέντοβιτς με όμορφο καλάθι, κατάφερε να κάνει το 57-67 στο 37'. Ο Τζέντοβιτς έγραψε το 57-69 και καθάαρισε το ματς, 2 λεπτά πριν το τέλος.

Τελικά το δεκάλεπτο τελείωσε με τον Μποστ να γράφει το 50-56.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι έκανε τραγικό 3ο δεκάλεπτο (10-21), σούταρε με 14% τρίποντα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπάγερν που είχε 10/21 τρίποντα. Επίσης οι νικητές πήραν εύκολους 21 πόντους από τις βολές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ουίλιαμς είχε 20 πόντους και 5 ριμπάουντ, όντας ο κορυφαίος του ματς.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μάρκοβιτς είχε μόλις 3 πόντους στο ματς, ενώ έκανε 3 λάθη. Κακή εμφάνιση για τον γκαρντ των Ρώσων.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Τζέντοβιτς σκόραρε για το 57-69, 2 λεπτά πριν το τέλος και κλείδωσε το ματς

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Πολύ καλό ματς έκανε ο Λούσιτς με 15 πόντους και 4 ριμπάουντ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τίποτα, ενώ η Χίμκι τα 16 λάθη, το κακό τρίτο δεκάλεπτο και το 3/21 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 28-10, 40-35, 50-56, 60-71

Από: gazzetta.gr