Όσο ζει, ελπίζει για την οκτάδα

Καταιγιστικός στο πρώτο μέρος, ο Παναθηναϊκός νίκησε τη Χίμκι για να μείνει στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη οκτάδα της κανονικής περιόδου της EuroLeague 2018/19.

Ο στόχος της οκτάδας που οδηγεί στα playoffs της EuroLeague 2018/19 δεν είναι εύκολος, ειδικά με την εικόνα που έχει ο Παναθηναϊκός στους εκτός έδρας αγώνες του, εντός όμως οι πράσινοι τα πηγαίνουν περίφημα. Νίκησαν και τη Χίμκι (94-85) με εντυπωσιακό μπάσκετ στο πρώτο μέρος για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης, έμειναν στο group των ομάδων που έχουν τον ίδιο στόχο με εκείνους και ελπίζουν πως την επόμενη Πέμπτη θα σταθούν όρθιοι στην έδρα της Γκραν Κανάρια για να γυρίσουν και τον διακόπτη εν όψει της τελικής ευθείας της κανονικής περιόδου.

Συναρπαστικός στο πρώτο μέρος ο Ντεσόν Τόμας που έκανε τη -μακράν της δεύτερης- κορυφαία εμφάνισή του με την πράσινη φανέλα, ηγέτης για ακόμα μία φορά ο Νικ Καλάθης, βοήθησαν πολύ οι Κιλπάτρικ - Λάνγκφορντ - Παπαπέτρου, όχι όμως και οι ψηλοί καθώς η τριάδα των Παπαγιάννη - Γκιστ - Πέιν - Βουγιούκα είχε μαζί έξι πόντους, όλους από τον δεύτερο. Οι Μάλκολμ όμας - Τόνι Κρόκερ ήταν οι δύο που ξεχώρισαν από τη Χίμκι, η οποία έχασε ακόμη περισσότερο έδαφος και μόνο με ένα θαύμα θα διεκδικήσει την είσοδό της στην οκτάδα και τα playoffs.

Ο Παναθηναϊκός πήρε και τη διαφορά από την ήττα του πρώτου γύρου (είχε χάσει με οκτώ), αν και θεωρείται απίθανο να την χρειαστεί σε ισοβαθμία για την οκτάδα με τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Ο MVP

Σπουδαίος στο πρώτο μέρος ο Ντεσόν Τόμας, στο δεύτερο όμως "σίγησε" και δεν μπορεί να κερδίσει τον τίτλο του πολυτιμότερου από τη στιγμή που ο Νικ Καλάθης έγραψε double-double και ήταν ξανά πληθωρικός σχεδόν σε κάθε τομέα του αγώνα. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους από 3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 1/3 βολές, μάζεψε τρία ριμπάουντ, έκλεψε δύο μπάλες, μοίρασε 12 ασίστ και συγκέντρωσε 24 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, όλα αυτά σε 32 λεπτά συμμετοχής.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Εκπληκτικό το πρώτο δεκάλεπτο των πρασίνων, που σκόραραν 33 πόντους από 10/13 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 4/5 βολές. Οι 65 πόντοι στο πρώτο μέρος συνιστούν ρεκόρ στην ιστορία της ομάδας σε εικοσάλεπτο, επιτεύχθηκαν από 18/22 δίποντα, 5/10 τρίποντα και 14/16 βολές, ενώ η αναλογία ασίστ/λαθών (15-2) ήταν απλά εκπληκτική. Εντυπωσιακή επίδοση τα 10/14 δίποντα του Ντεσόν Τόμας, αν και μέχρι το ημίχρονο ο Αμερικανός είχε 9/9 έως το ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι είχαν 9/24 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 5/12 βολές, επτά ασίστ και 10 λάθη, την ώρα που ο Γκιστ πετύχαινε τους έξι πόντους της πρασινης φροντ λάιν και το δίδυμο των Μίκι - Τόμας είχε 35 πόντους από 14/24 δίποντα και 19 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας, Παπαγιάννη ξεκίνησε το ματς ο Παναθηναϊκός, που είχε πολλή ενέργεια στην άμυνα και αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Τέσσερις σερί του Παπαπέτρου έγραψαν το 10-4 στο τέταρτο λεπτό, ο Καλάθης έφτασε τις έξι ασίστ νωρίς και έβαλε και τρίποντο από τα επτάμιση μέτρα για το 21-11 στο έβδομο, το σκορ άνοιξε και οι Λάνγκφορντ - Μήτογλου έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 33-21 και χάρισαν στον κόσμο τους μια πραγματικά πολύ όμορφη παράσταση. Ο Πιτίνο έκανε συνεχείς αλλαγές για να κρατά την πεντάδα του "φρέσκια", η ομάδα του έφτασε στο 40-23 στο 14', η άμυνά του πάντως άρχισε να χαλαρώνει χωρίς λόγο. Οι Ρώσοι βρήκαν ευκαιρίες, δεν ήταν όμως καλοί στο πίσω μέρος του γηπέδου και γι' αυτό η Χίμκι μείωσε στους εξι (51-45 στο 17') την ωρα που ο Τόμας έπαιζε μόνος εναντίον όλων στην επίθεση για να κάνει η ομάδα του ρεκόρ στην ιστορία της σε ένα ημίχρονο με 65 πόντους (!) και να σταματήσει εκείνος στους 22 πηγαίνοντας προς τα αποδυτήρια.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ονειρικά για εκείνους, οι πράσινοι μπήκαν πολύ άσχημα στο τρίτο δεκάλεπτο, χρεώθηκαν με τρία διαδοχικά επιθετικά φάουλ, έμειναν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, δέχθηκαν σερί 0-11 και είδαν τη Χίμκι να μειώνει στους τέσσερις (65-61). Δεν τρόμαξαν, έπαιξαν με υπομονή, βρέθηκαν ξανά στο +13 (78-65 στο 29') με τον Λάνγκφορντ σε καλή κατάσταση, έκλεισαν την περίοδο στο 78-67 και είχαν διανύσει περισσότερο από τον μισό δρόμο για τη νίκη που χρειάζονταν. Πέντε πόντοι του Καλάθη έγραψαν το 85-73 στο 34', το τρίποντο του Κιλπάτρικ έκανε το 89-79 στο 37' και ο Παναθηναϊκός "κλείδωσε" τη δέκατη νίκη του σε 23 αγώνες στη διοργάνωση.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: 10036 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ σύμφωνα με τη EuroLeauge.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπελόσεβιτς, Περούγκα, Νέντοβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 33-21, 65-50, 78-67, 94-85

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 25 (10/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη), Πέιν, Λάνγκφορντ 10 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 κλεψίματα), Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 12 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκιστ 6 (0/3 δίποντα, 6/6 βολές), Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους 5 (1), Κιλπάτρικ 17 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 13 (3/5 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο, Μήτογλου 6

ΧΙΜΚΙ (Κουρτινάιτις): Μποστ 9 (3), Κρόκερ 15 (3), Βιάλτσεφ 2, Ζαϊτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1/5 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9 ασίστ), Μόνια 2, Ζούμπκοφ 8 (6/6 βολές), Τζένκινς 9 (1), Τόμας 18 (7/12 δίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ), Μίκι 17 (7/12 δίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 27/46 δίποντα, 7/18 τρίποντα, 19/28 βολές, 30 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 11 επιθετικά), 22 ασίστ, 8 κλεψίματα, 6 κοψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Χίμκι: 24/48 δίποντα, 8/20 τρίποντα, 13/15 βολές, 32 ριμπαόυντ (20 αμυντικά - 12 επιθετικά), 22 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 16 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Ο Παναθηναϊκός θα παίξει εκτός έδρας με τη Γκραν Κανάρια (28/2 στις 22:00), ενώ η Χίμκι θα υποδεχθεί την Αρμάνι Μιλάνο στη Μόσχα (28/2 στις 19:00).