Συνέχεια στον κατήφορο

Η ΤΣΣΚΑ πέρασε άνετα από το ΣΕΦ εξαφανίζοντας τον Ολυμπιακό από το παρκέ στα τελευταία 13 λεπτά της αναμέτρησης με αποτέλεσμα το 63-63 να γίνει 81-97. Πλέον η παρουσία της ομάδας του Μπλατ στα playoffs αμφισβητείται από αρκετές ομάδες.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να θέλουν εναγωνίως να επιβάλλουν τον ρυθμό τους. Η ΤΣΣΚΑ με πρωταγωνιστή τον Ροντρίγκεθ (σκορ και δημιουργία) το κατάφερε κάπως καλύτερα από τον Ολυμπιακό που έβρισκε καλάθια κυρίως από τους ΛεΝτέι και Σπανούλη (13-17, 7’). Η είσοδος των Ουέμπερ και Πρίντεζη έφερε φρεσκάδα και βελτιωμένη άμυνα πάνω στη μπάλα (23-21, 10’).

Κλάιμπερν και ΝτεΚολό πήραν τα ηνία στην επιθετική λειτουργία της ομάδας του Ιτούδη (26-29, 13’), με τους «ερυθρόλευκους» να ψάχνουν αντίδραση. Οι συνεχόμενοι πόντοι του αρχηγού του, έβρισκαν όμως απάντηση από τον ΝτεΚολό κι έτσι οι Ρώσοι διατηρούσαν το προβάδισμα έστω κι οριακά μέχρι που ευστόχησε ο Μάντζαρης πίσω από τα 6.75 στην τελευταία επίθεση του Ολυμπιακού στο ημίχρονο (50-48).

Ο Παπανικολάου με την άμυνά του πάνω στο ΝτεΚολό έδωσε αυτομάτως το έναυσμα και στην επίθεση. Παρά την αλλαγή των Σπανούλη και Ουέμπερ (4 φάουλ έκαστος), οι Πειραιώτες βρήκαν τρόπο κυρίως με τον Πρίντεζη να προσπεράσουν (60-58, 26’). Ο Χίγκινς βρήκε μπόσικο τον Ουίλιαμς Γκος και σκόραρε με ευκολία βάζοντας ξανά μπροστά την ΤΣΣΚΑ (63-70, 29’).

Η ΤΣΣΚΑ διατήρησε το ρυθμό με τον οποίο τελείωσε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Χίγκινς με τον Χάινς σκόραραν σχεδόν σε κάθε φάση κι έτσι η διαφορά άνοιξε για τα καλά πηγαίνοντας σε διψήφιο επίπεδο (70-82, 34’). Μέχρι τέλους της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε το παραμικρό και η διαφορά ανέβηκε σε επίπεδο συντριβής (70-89, 36’).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 50-51, 64-72, 81-97

Από: Gazzetta.gr