Ζαλγκίρις - Φενέρμπαχτσε 57-66

Η Φενέρμπαχτσε έκανε τη δική της ανατροπή καθώς επικράτησε της Ζαλγκίρις στο Κάουνας με 57-66 και απέκτησε εκ νέου το πλεονέκτημα (2-1 νίκες) για πρόκριση στο Final 4.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε τρομερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς περιόρισε τους Λιθουανούς στους 23 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Φενέρμπαχτσε είχε διάθεση, όχι όμως και λογική. Διάθεση γιατί μάζεψε πέντε επιθετικά ριμπάουντ σε 3:30 αγωνιστικά λεπτά και έλλειψη λογικής διότι πήγε αποκλειστικά στο μακρινό σουτ και με 1/7 προσπάθειες δεν εξαργύρωσε την κυριαρχία της κάτω από τα καλάθια. Αντιθέτως, η Ζαλγκίρις ήταν πιο έξυπνη. Με κλειστή άμυνα για να βγάλει εκτός αγώνα τον Βέσελι, οξυδέρκεια στην ανάγνωση των φάσεων και μετά το αρχικό 2-6 έτρεψε 9-0 σερί και προηγήθηκε με 11-5. Η τελευταία φάση της περιόδου (σ. σ. ο Γουόκαπ μάζεψε αμυντικό ριμπάουντ και σε περίπου τέσσερα δευτερόλεπτα διέσχισε όλο το γήπεδο και διαμόρφωσε το 19-15) ήταν η πλέον ενδεικτική της συμπεριφοράς της Φενέρμπαχτσε.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να εκτελέσει από απόσταση (2/13) στη δεύτερη περίοδο, δίχως την υπομονή για την εύρεση καλύτερης επιλογής και η Ζαλγκίρις άδραξε της ευκαιρίας (26-17, 14’) με πρωταγωνιστές τους Γουόκαπ, Γουόλτερς. Η Ζαλγκίρις έμεινε για περίπου 3:30 αγωνιστικά λεπτά χωρίς καλάθι, αυτό εκμεταλλεύτηκε η Ζαλγκίρις με το δικό της επιμέρους σκορ 2-8 και μείωσε στο τέλος του ημιχρόνου σε 34-31 έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Κώστα Σλούκα. Συνολικά στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι είχαν 4/16 προσπάθειες, η δε Ζαλγκίρις ήταν μπροστά παρότι ήταν άποντος ο Μπράντον Ντέιβις ο οποίος αγωνίστηκε μόλις 08:29 καθώς συμπλήρωσε τρία φάουλ.

Η Φενέρμπαχτσε έπαιξε τρομερή άμυνα στο τρίτο δεκάλεπτο στηριζόμενη στα κλεψίματα των Βέσελι, Ντατόμε Γκιουλέρ και σε συνδυασμό με δύο τρίποντα του Γκούντουριτς προηγήθηκε με 37-39 και πάλι όμως η τρομακτική διάθεση στην άμυνα, σκόνταψε στην αστοχία της Φενέρμπαχτσε στην επίθεση (6/24 τρίποντα) καθώς είχε τη δυνατότητα να ξεφύγει με διαφορά, αλλά δεν το έκανε (41-47, 29’). Η Ζαλγκίρις δεν είχε τρόπο έκφρασης στην επίθεση, είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι περιορίστηκε στους 12 πόντους στην 3η περίοδο (46-49,30’).

Οι σκληρές άμυνες ήταν το σήμα κατατεθέν και στην τελευταία περίοδο. Στηριζόμενη και πάλι στο επιθετικό ριμπάουντ και στις επιπλέον κατοχές, η Φενέρμπαχτσε προηγήθηκε με 48-54 λίγο πριν τη συμπλήρωση έξι λεπτών, αλλά πέντε γρήγοροι πόντοι των γηπεδούχων (53-54, 36:30) διατήρησαν τις λεπτές ισορροπίες. Ένα τρίποντο του Μέλι και μια εξαιρετική συνεργασία μεταξύ Σλούκα-Βέσελι, έδωσαν αέρα πέντε πόντων (54-59) στη Φενέρμπαχτσε 90’’ πριν το τέλος. Ο Μαχμούτογλου βρήκε το πρώτο του καλάθι στο πιο καθοριστικό σημείο του αγώνα, 39’’ πριν το φινάλε και μάλιστα σε προσπάθεια τριών πόντων (56-62) κι εκεί ουσιαστικά σφραγίστηκε η νίκη της Φενέρμπαχτσε.