Το «μπάσκετ Λιμόζ» έφερε ήττα-σοκ για τον Ολυμπιακό!

Με άμυνα και… άμυνα, ο Ολυμπιακός παίζοντας μπάσκετ άλλης δεκαετίας δεν μπόρεσε να κοιτάξει στα μάτια την αποδεκατισμένη Βαλένθια και γνώρισε ήττα σοκ με 56-63 που ηχεί καμπάνες στον Πειραιά.

Αργός ρυθμός, χαμηλό σκορ, σερί Ολυμπιακού και απάντηση Βαλένθια

Ό Τζόουνς με δίποντο άνοιξε λογαριασμό στην αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό να είναι αρκετά στατικός στην επίθεση. Ο Ρόμπερτσον με 3/3β. έδωσε αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (0-5 στο 2’) με τους ερυθρόλευκους να απαντούν με ένα σερί 7-0 για το 7-5 στο 4’. Το σερί των Πειραιωτών συνεχίστηκε με τρίποντο του Κάνααν και κάρφωμα του Παπανικολάου (12-5 στο 5’) την ώρα που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν σφίξει την άμυνα τους. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν χαμηλός όπως και το σκορ με τον Ολυμπιακό να είναι πολύ προσεκτικός στο πίσω μέρος την ώρα που στην επίθεση τροφοδοτούσε συνεχώς τον Φαλ που είχε σαφές προβάδισμα έναντι των αντιπάλων του (12-7 στο 8’). Το σύνολο του Άλεξ Μουμπρού μείωσε στον έναν με τρίποντο του Γιόβιτς (15-14 στο 9’) σε ένα πρώτο δεκάλεπτο που δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας.

Αστοχία και σερί της Βαλένθια έφεραν στο -9 τους ερυθρόλευκους

Ο Ντέιβις στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περίοδο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (15-16 στο 12’) και (16-18 στο 13’) με τον Ολυμπιακό να είναι φανερό ότι δεν πατούσε καλά στο παρκέ. Ο Λαρεντζάκης ήταν αυτός που ξεμπούκωσε τον Ολυμπιακό (19-20 στο 14΄) ωστόσο ο Γιόβιτς με γκολ-φάουλ έγραψε το 19-23 στο 15’. Ο Πουέρτο με τρίποντο έφερε περισσότερο προβληματισμό στον Ολυμπιακό που δεν μπορούσε να βρει λύσεις μέσω της επίθεσης (19-28 στο 16’) με την Βαλένθια να τον έχει εγκλωβίσει. Οι νυχτερίδες μέσω της άμυνας τους είχαν βρει ρυθμό και στην επίθεση (21-30 στο 18’) και διατηρούσαν μια καλή διαφορά κόντρα στον αρκετά άστοχο και με πολλά λάθη (9) Ολυμπιακό (23-32 στο 19’). Ο Ίνγκλις με τρίποντο έδωσε διψήφια τιμή στο προβάδισμα της ομάδας του (25-35 στο 19’) με τον Σίκμα να μειώνει στους 9 (26-35) σε ένα πολύ κακό πρώτο ημίχρονο για τους ερυθρόλευκους.

Διψήφια διαφορά η Βαλένθια, τραγικά άστοχος ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακό δεν ξεκίνησε καλά ούτε στην τρίτη περίοδο, παραμένοντας άστοχος στην επίθεση με τον Φαλ να είναι εκείνος που άνοιξε για τους ερυθρόλευκους λογαριασμό στο δεκάλεπτο (29-39 στο 23’). Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βιάζονταν να τελειώσουν τις φάσεις και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να αστοχούν με την Βαλένθια να κρατά την διαφορά σε διψήφια επίπεδα. Ο ρυθμός ήταν σταθερά αργός, ενώ ήταν κάτι παραπάνω από αισθητή η απουσία του Άλεκ Πίτερς για τον Γιώργο Μπαρτζώκα (31-43 στο 26’). Ο Ουόκαπ ξεκόλλησε τον Ολυμπιακό με 5 συνεχόμενους πόντους, ροκανίζοντας την διαφορά κάτω από τους 10 (36-43 στο 27’) με την Βαλένθια να απαντά άμεσα για το 36-47 στο 29’ με τον Λαρεντζάκη να μειώνει σε 38-47 στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός δεν έβγαλε ποτέ την αντίδραση που έπρεπε και η Βαλένθια έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό από το ΣΕΦ

O Ντέιβις στην πρώτη φάση του τέταρτου δεκαλέπτου κέρδισε αντιαθλητικό από τον Λαρεντζάκη κάνοντας το 38-49 με τον Μιλουτίνοφ να κερδίζει επίσης αντιαθλητικό από τον Ντέιβις. Οι ερυθρόλευκοι τάιζαν συνεχώς τον Σέρβο σέντερ στην ρακέτα, ωστόσο παρέμεναν άστοχοι στις βολές (7/14β.). Ο Μιλουτίνοφ μείωσε στους 7 (42-49 στο 34') βάζοντας στην εξίσωση και τον κόσμο, την στιγμή που οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα είχαν σφίξει κατά πολύ την άμυνα τους. Ο Γιόβιτς με ένα πολύ δύσκολο καλάθι έγραψε το 42-51 και ο Τζόουνς στην συνέχεια το 42-53 στο 36' γέρνοντας την πλάστιγγα προς τους φιλοξενούμενους. Ο Κάνααν με τον Ουόκαπ μείωσαν στους 5 (48-53 στο 37΄) με δυο τρίποντα δίνοντας οξυγόνο στον Ολυμπιακό, ωστόσο ο Κλαβέρ με ένα τρίποντο ξέρανε τους ερυθρόλευκους για το 53-58. Ο Παπανικολάου απάντησε άμεσα με το ίδιο νόμισμα, όμως ο Τζόουνς σημείωσε ένα δύσκολο καλάθι για το 53-60 με τον ΜακΚίσικ να κάνει λάθος στην συνέχεια. Ο Παπανικολάου με τρίποντο μείωσε σε 56-60, ωστόσο τα λίγα δευτερόλεπτα που απέμεναν δεν επέτρεψαν στους ερυθρόλευκους να επιστρέψουν στο παιχνίδι (56-63).