Διπλό στο Κάουνας για την Μπασκόνια

Με τους Σιλντς και Σενγκέλια (19 και 13 πόντους αντίστοιχα) να ηγούνται και τους Βιλντόζα και Τζάνινγκ να συμπληρώνουν το καρέ των "διψήφιων", η Μπασκόνια επικράτησε για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι της Ζαλγκίρις (70-58).

Παρά την απουσία του Γκρέιντζερ, ο οποίος έλειψε αρκετά στο δημιουργικό κομμάτι, η Μπασκόνια κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και να μην επιτρέψει στο συγκρότημα του Σαρούνας Γιασικεβιτσιους να μπει στο ματς. Οι Σιλντς και Σενγκέλια οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη, οι Βιλντόζα και Τζάνινγκ είχαν καθοριστικά σουτ όταν οι Λιθουανοί προσπάθησαν να επιστρέψουν, ενώ ο Φολ βοήθησε πολύ στην άμυνα με 5 ριμπάουντ και 5 τάπες! Με 16 λάθη στο ματς, η Ζαλγκίρις δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο ματς, παρά τους 20 πόντους των Γκριγκόνις και Λεκαβίτσιους (από 10) με τον τελευταίο να έχει, όμως, 5 λάθη.

O MVP

Μοιρασμένο το... βραβείο του πολυτιμότερου παίκτη, αφού Σιλντς και Σενγκέλια έκαναν πολλή δουλειά για την ομάδα τους. Ο Αμερικανός φόργουορντ είχε 19 πόντους, ενώ μάζεψε και 5 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 21 βαθμούςπόντους στο σύστημα αξιολόγησης. Από την πλευρά του, ο Γεωργιανός φόργουορντ είχε 13 πόντους (6/7 δίποντα), με 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ χάρη στα οποία "έγραψε" 17 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Τα 6 μπλοκ της Μπασκόνια στο πρώτο ημίχρονο από τα 7 συνολικά, εκ των οποίων τα 4 ανήκαν στον Φολ, δεν θα μπορούσανν να παραλειφθούν. Επίσης, τα 16 λάθη των γηπεδούχων (5 ο πρώην άσος του Παναθηναϊκού) σίγουρα δεν θα παραλειφθούν από τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους!

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μπασκόνια βρήκε τρία εύστοχα σουτ σε ισάριθμες επιθέσεις με τον Σιλντς να είναι η λύση στην προσαρμοσμένη άμυνα των Λιθουανών πάνω στον Σενγκέλια. Το 7-7 του πρώτου πενταλέπτου έγινε 11-13 χάρη στην ευστοχία των Βάσκων (5/6 σουτ), ωστόσο οι 5 πόντοι του Λεντέι και οι 4 σερί του Ουλανόβας έφεραν ένα 8-0 σερί της Ζαλγκίρις και το 17-13 στο 7'. Εκεί, ανέλαβε και πάλι ο Σιλντς, (8 πόντους) φέρνοντας εκ νέου το ματς στα ίσα (19-19). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν σκορ από τα 5 επιθετικά ριμπάουντ,  με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν μέσω δυναμικής άμυνας να ανακόψουν την καλή κυκλοφορία της Ζαλγκίρις (8 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο).

Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε τελείως διαφορετικό ρυθμό και πολλά λάθη από τις δύο ομάδες, με τον Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να έχει τα περισσότερα παράπονα, αφού η ομάδα του έφτασε τα 9 στο 15'. Η Ζαλγκίρις πέτυχε μόλις δύο τρίποντα σε 6' της δεύτερης περιόδου, ενώ ήταν απελπιστικά άστοχη από κοντά (6/19 δίποντα) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με 11 πόντους εκ των οποίων οι 9 ήταν από τρία τρίποντα των Μιλάκνις και Γκριγκόνις. Στο αντίπαλο, ο Βέλιμιρ Περάσοβιτς είδε τον Σιλντς να φτάνει τους 15 πόντους και να οδηγεί την ομάδα του με μία διαφορά 10 πόντων (27-27), η οποία ωστόσο μειώθηκε στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου από το σουτ τριών πόντων του Γκριγκόνις (3/5 τρίποντα σε 20').

Στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, οι Σενκέλια και Σιλντς (έφτασαν τους 9 και 17 πόντους αντίστοιχα) έστειλαν και πάλι τη διαφορά  σε απόσταση ασφαλείας με το +12 του 34-46 στο 23'. Η αστοχία και τα λάθη του Χένρι ωστόσο, σε συνδυασμό με το 10-4 της Ζαλγκίρις στα τελευταία 3' της τρίτης περιόδου έφεραν τους γηπεδούχους σε απόσταση 4 πόντων (46-50), με τον Ματ Τζάνινγκ ωστόσο να φωνάζει "παρών" με τρίποντο , κλέψιμο και νέο καλάθι στις τελευταίες τρεις κατοχές για το 46-55 που διατήρησε τα ηνία του ματς τους Βάσκους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα τρίποντα των Μιλάκνις και Λαντέιλ μάζεψε τη διαφορά για τους γηπεδούχους (55-59 στο 32'), αλλά ξανά οι συνήθεις ύποπτοι Σενγκέλια και Σιλντς "χτύπησαν" ξανά φέρνοντας ξανά το ματς στους 11 πόντους 5' πριν το τέλος, με τη Ζαλγκίρις να μένει για περίπου 7' με μόλις δύο πόντους, εγκαταλείποντας κάθε προσπάθεια για ανατροπή.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Απίστευτη μπασκετική ατμόσφαιρα στην κατάμεστη Zalgirion Arena από 15.151 φιλάθλους των γηπεδούχων που έκαναν sold out.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Ομπρκνέζεβιτς, Πέτερ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 30-37, 46-55, 58-70

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 2, Πέρεζ, Λεκαβίτσιους 10 (5 λάθη), Χέις (0/6 σουτ), Γιανκούνας, Μιλάκνις 9 (3/7 τρίποντα), Γκέμπεν 2, ΛεΝτέι 7 (3/8 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 1/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Λαντέιλ 9 (1/6 τρίποντα), Γκριγκόνις 10 (3/6 τρίποντα), Ουλανόβας 9 (1).

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Χένρι 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Τζάνινγκ 10 (2), Ντιόπ, Φολ 2 (6 ριμπάουντ, 5 τάπες), Σενγκέλια 13 (6/7 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1/1 βολή), Γκαρίνο 3 (1), Σιλντς 19 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 5 ριμπάουντ), Πολονάρα 2 (6 ριμπάουντ), Έρικ 7 (4 ριμπάουντ).

Ομαδικά στατιστικά - Ζαλγκίρις: 13/36 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 8/15 βολές, 30 ριμπάουντ (16+14), 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη, 1 κόψιμο.

Ομαδικά στατιστικά - Μπασκόνια:  22/35 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 8/13 βολές, 34 ριμπάουντ (27+7), 11 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 7 κοψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων:  Η Ζαλγκίρις θα ταξιδέψει στο Μιλάνο για να αντιμετωπίσει την Αρμάνι την επόμενη Παρασκευή (11/10), ενώ η Μπασκόνια θα παραμείνει στον δρόμο για να αντιμετωπίσει τη Χίμκι στη Μόσχα.

Από: sport24.gr