Βιλερμπάν- Παναθηναϊκός 79-78: Αυτοκτονία

Ο Παναθηναϊκός είχε τη νίκη στα χέρια του, αλλά η Βιλερμπάν έκανε την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και πήρε τη νίκη με 79-78 στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής της Euroleague.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να προηγείται μέχρι και με 13 πόντους, ωστόσο κατάφερε να γίνει ιδανικός αυτόχειρας και να χάσει το παιχνίδι μέσα από τα χέρια του. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι «πράσινοι» δέχθηκαν 29 πόντους στην τελευταία περίοδο και στην τελευταία φάση του αγώνα ο Καλάθης ήταν αυτός που έχασε την τελευταία επίθεση του αγώνα.

Οι μόνο διασωθέντες για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Ντεσόν Τόμας (22π.) και ο Τζίμερ Φριντέτ (18π.). Οι «πράσινοι» ήταν τραγικοί από τη γραμμή των βολών (14/27), ενώ και τα χαμένα ριμπάουντ, αλλά και τα πολλά λάθη κόστισαν στον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78

Βιλερμπάν (Μίτροβιτς):  Τζάκσον 6, Τέιλορ 8 (1), Τζεκίρι 15 (12 ριμπ), Καουντί 10 (2), Λόμαζ 5 (1), Γκαλιού, Νουά 2, Ζαν-Σάρλ 8 (6 ριμπ.), Ντιό 6 (6 ας.), Μπάκο 1, Λάιτι 18 ( 3/5 τριπ., 4 ριμπ., 4 ας.)

Παναθηναϊκός  (Πεδουλάκης):  Τόμας 22 (7/11 διπ., 2/2 τριπ., 2/2 βολ, 6 ριμπ.), Τάις 6 (1), Παπαγιάννης 6, Παπαπέτρου 4, Τζόνσον, Μπράουν, Φρεντέτ 18 (4/6 τριπ.), Καλάθης 13 (3/4 διπ., 8 ας., 7 λάθη), Γουάιλι 7, Μήτογλου 2, Μπεντίλ.