Τα χρειάστηκε, αλλά έκανε... σεφτέ η Εφές με μαγικό Μίτσιτς!

Δεν έχει πιάσει ακόμα το ρυθμό της περσινής ομάδας που έφτασε μέχρι τον τελικό της Euroleague, αλλά η Αναντόλου Εφές πήρε την πρώτη νίκη της σεζόν, αφήνοντας πίσω της την ήττα της πρεμιέρα από την Μπαρτσελόνα.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν επικράτησε στην παράταση της εκπληκτικής Άλμπα με ... (95-95 κανονική διάρκεια), έχοντας σε εκπληκτικό βράδυ τους Μίτσιτς, Λάρκιν και Ντάνστον.

Το ματς ήταν ντέρμπι σε καθ’ όλη τη διάρκειά του, ενώ φτάνοντας στην 4η περίοδο, η ομάδα του Αΐτο Ρενέσες προηγήθηκε με έξι πόντους (77-83) στα 5’56’’ πριν από τη λήξη και 80-86 στα 5’15’’.

Σε εκείνο το σημείο, βγήκε μπροστά ο Μπράιαντ Ντάνστον που δικούς του πόντους έφερε το παιχνίδι σε ισορροπία (86-86) και με μία βολή έβαλε μπροστά την ομάδα του (87-86). Όσοι πίστεψαν ότι η Άλμπα θα παραδοθεί διαψεύστηκαν πανηγυρικά, αφού με τον εκπληκτικό Γκεντράιτις πέρασε εκ νέου μπροστά στο σκορ (90-93).

Τότε ήταν η σειρά του Μίτσιτς με ένα τρίποντο και δύο βολές να βάλει προβάδισμα στην Εφές (95-93, 1’17’’ πριν από τη λήξη), ο Σίβα με δικές του βολές έγραψε το 95-95 και στην τελευταία επίθεση ο Λάρκιν απέτυχε να δώσει τη νίκη στην ομάδα, αφού αστόχησε στο λέι-απ.

Στην παράταση η Εφές διαχειρίστηκε πολύ πιο έξυπνα την κατάσταση, με τον Λάρκιν και τον Ντάντσον να δίνουν τους πρώτους πόντους ψυχολογίας στο έξτρα πεντάλεπτο (104-99), με τον Σίβα να μειώνει 104-103 με νέες βολές. Ο Μίτσιτς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (106-103) και ο Σίβα ήταν και πάλι αλάνθαστος από τη γραμμή (106-105) στα 26’’ πριν από τη λήξη.

Η Άλμπα λανθασμένα επέλεξε να μην κάνει φάουλ, ο Λάρκιν «έφαγε» όλο τον χρόνο και οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν χρόνο για να αντιδράσουν, μένοντας τελικά με την παρηγοριά της καλής εμφάνισης.

Για τους γηπεδούχους, ο Λάρκιν είχε 26 πόντους (5/9 τρίποντα) και 5 ασίστ, ο Μίτσιτς σε 42’ συμμετοχής σταμάτησε στους 23 πόντους, μοιράζοντας και 13 ασίστ, ενώ ο Ντάνστον είχε 18 πόντους με 7/7 εντός πεδιάς.

Κορυφαίοι από τους Γερμανούς οι Γκεντράιτις (21 πόντους), Γκίφι (13 πόντους) και Σίκμα 15 πόντους).

Πηγή: sport-fm.gr