Μεγάλο διπλό στη Γερμανία για τον Προμηθέα

Ο Προμηθέας πήρε το θρίλερ με την Ουλμ σε ένα παιχνίδι με αρκετό μπασκετικό «ξύλο» και συνεχόμενες εναλλαγές στο σκρ, επικρατώντας με 67-70 στη Γερμανία και πανηγυρίζοντας τη δεύτερη νίκη του στο EuroCup μακριά από την Πάτρα!

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο του αγώνα στην Ratiopharm Arena, εκεί όπου ο Προμηθέας Πατρών επέμεινε στο μακρινό σουτ και πέτυχε 4/10 τρίποντα σε αυτό το διάστημα κόντρα στην Ουλμ που στηρίχθηκε επιθετικά στον Ζόραν Ντράγκιτς (8π.) και πήρε δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ (5). Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 19-20 στο 10' ενώ ο Ολεκσάντρ Λίποβι έστειλε τη διαφορά στο +7 για το 31-38 στο 18:57, σημειώνοντας τους 8 από τους 11 πόντους του στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα οι Πατρινοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 34-38 μοιράζοντας 12 ασίστ αντί 7 των γηπεδούχων, υποχρεώνοντας παράλληλα την Ουλμ σε 10 λάθη.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια κι άντεξαν στην πίεση των Γερμανών χάρη στις προωτοβουλίες του Οκτάβιους Έλις (49-50, 28:13) όμως η Ουλμ έκανε σερί 4-0 και προηγήθηκε με 53-50 στο 30', κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 19-12. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, αφού ο Αγραβάνης ισοφάρισε σε 65-65 στο 37:56, ο Φίλερ έδωσε το προβάδισμα στον Προμηθέα με 67-68 ενώ ο Χολ σκόραρε για το 67-70 στα 14" για το φινάλε! Οι Πατρινοί έπαιξαν καθαρή άμυνα, ο Ομπστ αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις και ο Προμηθέας πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη στη Γερμανία!

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70.

Από: Gazzetta.gr