Νίκησε τη Βιλερμπάν η Ζαλγκίρις

Η Ζάλγκιρις επικράτησε της Βιλερμπάν με σκορ 70-56 στην κατάμεστη Zalgirio Arena και πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στην EuroLeague.

Οι Λιθουανοί ανακοίνωσαν sold out λίγες ώρες πριν από το τζάμπολ ενώ το γήπεδο σηκώθηκε στο πόδι όταν ο 18χρονος Εσθονός Κερ Κρίσα πέτυχε τον πρώτο πόντο του στην EuroLeague!

Ο αγώνας

Το δίδυμο των Καουντί, Ντιό ηγήθηκε επιθετικά της Βιλερμπάν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στη Zalgirio Arena, εκεί όπου οι Γάλλοι προηγήθηκαν με 5-12 στο 3:32. Το τρίποντο του Ντέιβιντ Λάιτι έκανε το 12-18 ενώ οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο υπέρ τους 14-20. Παρ' όλα αυτά, η Βιλερμπάν έμεινε για 7:35 δίχως πόντο, σκοράροντας ξανά στο 15:39 για το 28-22. Ο Αρτούρας Μιλάκνις ανέβασε τη διαφορά στο +8 (32-24, 17:51) με 2/2 βολές για τη Ζάλγκιρις που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 33-28.

Οι Λιθουανοί έχτισαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά με τον ΛεΝτέι (41-30) και ο Ουόλκαπ σκόραρε για τι +14 (44-30, 23:57). Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντιδράσει όμως ο Μιλάκνις ευστόχησε σε νέο τρίποντο για το 55-45 στο 30'. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, προηγήθηκε με 69-51 με 1/2 βολές του 18χρονου Εσθονού Κερ Κρίσα μέσα σε αποθέωση κι ανέβηκε στο 2-2 στην κατάταξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζάλγκιρις είχε τέσσερις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σουτάροντας με 42.1% στο τρίποντο και 55.2% στο δίποντο

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Τόμας Ουόλκαπ μέτρησε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ σε 24:40.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζόρνταν Τέιλορ της Βιλερμπάν είχε 1 πόντο με 0/3 σουτ εντός πεδιάς σε 14:16.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ζακ ΛεΝτέι βοήθησε τη Ζάλγκιρις με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ,

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ζάλγκιρις στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 33-28, 55-45, 70-56.

Από: gazzetta.gr