Ξόρκισε τα… φαντάσματα και πέρασε από το Βελιγράδι η Ρεάλ!

Επιτέλους… διπλό για τη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία απέδειξε την ανωτερότητά της στο Βελιγράδι και επικράτησε 75-60 του Ερυθρού Αστέρα!

Η «βασίλισσα» έπνιξε με την άμυνά της στην τελευταία περίοδο τους γηπεδούχους (26-8 το επιμέρους σκορ), ενώ είχε ως κορυφαίους τους Ταβάρες (11 πόντοι, 9 ριμπάουντ, 5 κοψίματα) και Γιουλ (16 πόντοι, 5 ασίστ).

Έτσι, η ομάδα του Λάσο πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη φετινή Ευρωλίγκα και βελτίωσε το ρεκόρ της (4-2). Από την άλλη, για τους Σέρβους πάλεψαν οι Μπάρον (17 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Μπράουν (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ).

Το ματς
Το πρώτο δεκάλεπτο χαρακτηρίστηκε από τη μεγάλη αστοχία και των δύο ομάδων, με τη Ρεάλ να έχει καλύτερες επιλογές και να ξεφεύγει (2-7 στο 5’). Από ‘κει και πέρα, ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» σερί 7-0 και πέρασε μπροστά (9-7 στο 8’). Κάπου εκεί όμως οι γηπεδούχοι μπλόκαραν πάλι και με σερί 5-0, η «βασίλισσα» έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (9-12).

Οι παίκτες του Λάσο ξεκίνησαν πολύ δυνατά στη δεύτερη περίοδο και με επιμέρους σκορ 8-2, απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (11-20 στο 14’). Παρ’ όλα αυτά, οι Σέρβοι αντέδρασαν και πλησίασαν εκ νέου (19-22 στο 17’). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με buzzer beater του Γιουλ, που έδωσε «αέρα» 6 πόντων στους Ισπανούς (27-33).

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, το μομέντουμ του αγώνα γύρισε, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις στους Μπάρον και Μπράουν, οι οποίοι ανέτρεψαν την κατάσταση (45-45 στο 27’). Μάλιστα, ο Ερυθρός Αστέρας συνέχισε να κυριαρχεί και έκλεισε την τρίτη περίοδο (52-49 στο 30’).

Εντούτοις, η Ρεάλ δεν πτοήθηκε και μπήκε φουριόζα στο τέταρτο δεκάλεπτο: με 4 διαδοχικά τρίποντα και σερί 12-0, πέρασε και πάλι μπροστά (52-61 στο 35’). Την ίδια ώρα, οι Σέρβοι είχαν βραχυκυκλώσει επιθετικά και αδυνατούσαν να βρουν σκορ.

Το μόνο που κατάφερε ο Ερυθρός Αστέρας ήταν να μειώσει στο -5 (58-63 στο 37’), αλλά μέχρι εκεί. Στο τελευταίο τρίλεπτο βγήκαν μπροστά οι… παλιοσειρές (Γιουλ, Ρούντι) και με επιμέρους σκορ 12-2, η «βασίλισσα» έφτασε στο τελικό 60-75.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 27-33, 52-49, 60-75.

Πηγή: sport-fm.gr