Ράις από άλλον... πλανήτη έβαψε «πράσινη» τη ντερμπάρα!

Ένας διαστημικός Ταϊρίς Ράις (41π.) και ένας αυτόχειρας Ολυμπιακός που έχασε τις κρίσιμες βολές στην κανονική διάρκεια, χάρισαν στον Παναθηναϊκό τη νίκη στην παράταση (99-93), στο ΟΑΚΑ.

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη, Παπανικολάου, Σπανούλη και Κόνιαρη ξεκίνησε το ντέρμπι ο Ολυμπιακός, ενώ με τους Παπαγιάννη, Τόμας, Παπαπέτρου, Φριντέτ και Καλάθη ο Παναθηναϊκός. Με επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα άρχισαν και οι δύο ομάδες, χωρίς να δείχνουν διάθεση να επιτρέψουν σουτ από την περιφέρεια και τους «ερυθρόλευκους» να είχαν ένα σταθερό προβάδισμα μέχρι τα μισά (10-13). Εκεί, μπήκε στο παρκέ ο Παπαπέτρου, με τους «πράσινους» να εκμεταλλεύονται τα επιθετικά τους ριμπάουντ και να παίρνουν το προβάδισμα (14-13). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, το παιχνίδι έγινε πολύ σφιχτό, με τους δύο «αιώνιους» να είχαν συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά φάουλ, να σκοράρουν κυρίως με βολές και το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να είχε το «τριφύλλι» μπροστά (18-17).

Με τον Ράις να εκμεταλλεύεται τα αργά πόδια του Ρούμπιτ στην άμυνα, ο Παναθηναϊκός διατηρούσε το προβάδισμά του και στην αρχή της δεύτερης περιόδου (23-19). Με τρίποντο και φάουλ του Πολ, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (23-23), αλλά ο Αμερικανός γκαρντ συνέχισε το ίδιο «ζεστός» για τους «πράσινους» και εκείνοι πήγαν στο +7 (30-23), στο 12’. Ο Σπανούλης έκοψε προσωρινά το σερί των γηπεδούχων, με το νέο τρίποντο του Ράις να πηγαίνει τη διαφορά στο +8 (33-25). Στη συνέχεια, ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» συμμάζεψε την κατάσταση και έφερε το ντέρμπι στον πόντο (33-32), με τον Μήτογλου όμως να κάνει «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ και να στέλνει ξανά τη διαφορά στο +7 (43-36), για τους γηπεδούχους. Ένα τρίποντο του Κόνιαρη ήταν η αντίδραση από τον Ολυμπιακό, με τον πολύ «καυτό» Ράις να μιλά τελευταίος στο πρώτο ημίχρονο, στέλνοντας τον Παναθηναϊκό στα αποδυτήρια με το +7 (46-39) και φτάνοντας ήδη στους 18 πόντους! Μάλιστα, το άλλο μεγάλο «συν» για την ομάδα του Πιτίνο ήταν και τα μηδέν λάθη σε όλο το πρώτο 20λεπτο, έναντι των 5!

Με τρομερές άμυνες και τον Τόμας πολύ ορεξάτο μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός, στέλνοντας τη διαφορά στο +11 (50-39), με το τρίποντο και φάουλ του Φριντέτ να την στέλνει στο +13 (54-41), στο 23’. Εκεί, ο Ολυμπιακός έσφιξε αμυντικά και αξιοποιώντας τον Μιλουτίνοφ στη ρακέτα μείωσε προσωρινά (54-45), με τους Τόμας και Παπαπέτρου να ανεβάζουν ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και να την κρατούν εκεί (61-51), μέχρι το 27’. Η απάντηση των «ερυθρόλευκων» ήταν ο Ριντ, ο οποίος πέρασε πρώτη φορά στο παρκέ, βοήθησε στα ριμπάουντ και με δικά του καλάθια μείωσε (61-56), με τις καλές άμυνες του Μπόλντγουιν και το σκοράρισμά του, η ομάδα του Πειραιά έκλεισε στο -2 (63-61), στην τρίτη περίοδο.

Με τρίποντο του Πολ, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά (63-64) στην πρώτη επίθεση της τέταρτης περιόδου. Εκεί, ο Ράις… ενεργοποιήθηκε ξανά και με δύο απανωτά τρίποντά του ο Παναθηναϊκός πήγε στο +5 (69-64), ενώ συνεχίζοντας να το βλέπει σαν… βαρέλι το καλάθι, η διαφορά πήγε στο +8 (74-66), στο 33’. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να βγάλουν εκτός τον Αμερικανό και με τα μεγάλα σουτ έξω από τα 6,75μ. των Σπανούλη και Πολ, πήραν το προβάδισμα (78-81), στο 36’. Ακολούθησαν τρίποντα των Ράις και Πολ, με την ομάδα του Πειραιά να ήταν μπροστά (81-84), με τον Καλάθη να απαντά για την ισοφάριση (84-84), στο 38’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι δύο ομάδες σκόραραν με βολές με τους «ερυθρόλευκους» να ήταν μπροστά (84-86) και τον Παπαγιάννη να ισοφαρίζει σε 86-86, στα 3,4’’. Στην τελευταία επίθεση, οι παίκτες του Κεμζούρα έκαναν το λάθος και έτσι το ντέρμπι οδηγήθηκε στην παράταση.

Με τρίποντο του Ράις άρχισε το έξτρα πεντάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να απαντά με ένα 5-0 για το δικό του προβάδισμα (89-91). Ωστόσο, ακολούθησαν διαδοχικά άστοχα σουτ έξω από τα 6,75μ. των «ερυθρόλευκων» με τον Ράις από την άλλη να συνεχίζει το… βιολί του και να πηγαίνει τον Παναθηναϊκό στο +5 (96-91), στο 1:43’’ για τη λήξη. Το επόμενο λεπτό, κανείς από τους δύο δεν σκόραρε, με τον Παπανικολάου να μειώνει (96-93), στα 20’’. Στη συνέχεια, ο Παπαγιάννης έκανε 1/2 από τη γραμμή (97-93), έβγαλε την άμυνα στον Σπανούλη και ο Τόμας με 2/2 διαμόρφωσε το τελικό 99-93.

Πηγή: sport-fm.gr